AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Агрополітика » Ягідний бізнес в Україні


Ягідний бізнес в Україні


Все більше на наших столах з
являється овочів і фруктів. Аграрії ж переймаються не лише правильною та швидкою їх доставкою з лану до столу, а й міркують: як зберегти усі поживні речовини та не зіпсувати товарний вигляд плодів. А ще – ми із задоволенням прикрашаємо взимку свої столи замороженими фруктами і овочами.

 

Україна - великий експортер заморожених дикорослих ягід, передусім чорниці. Водночас до нас ввозиться все більше і більше таких традиційних ягід, як вишня, в замороженому вигляді. При цьому вирощування ягід є одним із найбільш прибуткових і високомаржинальних видів бізнесу в агросекторі. Тим більше, що ягоди є практично єдиним сегментом фруктів у світі, попит на які невпинно зростає.

Ринок ягід надає не менш цікаві пропозиції та можливості вітчизняним аргаріям. Зокрема, Україна може успішно продавати полуницю не лише всередині країни, а й експортувати її на російський ринок, бо у нас є 3-4 тижні переваги за часом дозрівання перед місцевими постачальниками. Слід звернути увагу й на те, що ціни на російському ринку в середньому на 30-50% вищі.

За словами генерального директора ТзОВ «Шувар» (м. Львів) Романа Федишина, в Україні вводиться в дію перша черга оптових ринків. У липні відкриються оптові ринки в Києві, Донецьку. «В жовтні додадуться потужності у Львові. В наступному році заплановані відкриття ринків у інших регіонах України. Об’єкти в Києві, Донецьку будуються за концепцією «Шувару». До жовтня цього року будуть створені овочесховища на територіях ринків, на яких зберігатиметься від 3-5 тис. тонн продукції. Буде встановлено холодильники в сховищах», - підкреслює Федишин.

Андрій Ярмак, керівник проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти», акцентує увагу на зберіганні: «Зберігання – це охолодження, в першу чергу. Для ягід воно можливе способом заморозки. В Україні за останній рік створено 5 досить великих ягідних проектів і дуже багато дрібних, а виробництво ягідної продукції за минулий сезон, незважаючи на несприятливі погодні умови, суттєво збільшилося. За нашими попередніми оцінками, десь на 10% в 2010 році збільшилося виробництво ягідної продукції в спеціалізованих господарствах. У цьому сезоні, якщо не буде чергових погодних сюрпризів, а поки що вони, на жаль, є: на 2 тижні затрималося дозрівання ягідних культур. Унаслідок цьогорічної холодної весни ми очікуємо збільшення приблизно на 20-25% виробництва в овочевих господарствах. І збільшення відбувається в основному за рахунок розширення площ і підвищення технологічного рівня виробництва».

За словами експерта, в Україні практично немає альтернативи створення власної сировинної бази для переробки ягід. Це пов’язано з тим, що переробляти на джем можна нетоварну продукцію, а от для заморозки використовуються лише ягоди високої якості. Вони мають бути дозрілими.

Існує кілька моделей виробництва. Першу модель можна умовно назвати «сербською» - коли ягоди вирощуються, в основному, населенням на площах від 5 соток до півгектара землі. Середній розмір такого господарства в Сербії – 30 соток. У кожного підприємства є кілька тисяч постачальників ягід. Так не дуже зручно працювати, проте завдяки цьому концентрація виробництва настільки висока, що ягоду продати на свіжий ринок практично неможливо. Можна продати 2-3%. В Україні свіжий ринок насичений всього на 15-20% по малині, і будь-яка ягода, яка є зайва, може продатися на свіжий ринок по ціні настільки високій, що про заморожування не йдеться. Однозначно вигідніше завезти заморожену малину з Польщі або Сербії, ніж купувати по 20 грн./кг, заморожувати і намагатися потім продати на ринку.

До речі, експерти запевняють: населення країни більше купує суниці лише тому, що малини немає. Малина нині коштує дуже дорого, бо бракує її обсягів, тому ягода не по кишені пересічному українцю. Роздрібна торгівля малини взагалі відсутня в мережах супермаркетів, бо вони не вміють з нею працювати. Оптова торгівля також не працює, тому що немає сучасних сортів, які б могли переносити транспортування. Бракує й великих виробників.

Хоча цьогоріч експерти очікують збільшення виробництва ягід і прогнозують, що в сезон ціни на них будуть трішки нижчими від минулорічних в середньому на 5%. А ще прогнозується дуже стрімке зниження цін на яблука в поточному сезоні, який розпочнеться ближче до серпня. Очікується, що середня гуртова ціна на яблука буде на 40-50% нижча, ніж в поточному сезоні.

Ще однією перспективною ягодою в Україні є чорниця. Наша країна залишається третім-четвертим у світі найбільшим експортером замороженої чорниці.

До речі, ягідний бізнес в Україні – це приблизно майже 300 тис. тонн. Нам навіть не треба боротися з імпортом, лише для початку наситити власний ринок. До того ж ягоди мають дуже надійний традиційний захист від імпорту: швидко псуються.

Лана БОРИСОВА

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування