AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Агрополітика » Земля — товар. Яка ціна?


Земля — товар. Яка ціна?


Завершити найдовшу реформу в Україні, яка триває вже два десятиліття, наважилися 9 грудня народні депутати, затвердивши в першому читанні Закон «Про ринок земель»
. Це означає: коли документ ухвалять у цілому, правила будуть такі, що не заборонятимуть продавати землю від 1 січня 2013 року.

100 га землі і в одні руки, і лише громадянам України - такі нові правила купівлі-продажу землі, що їх затвердила Верховна Рада в першому читанні. Парламентарі переконані, що цим законопроектом вони відповіли на головне застереження українського народу щодо можливості купівлі української землі іноземними громадянами. Відповідно до законопроекту, тільки громадяни України зможуть купувати українську землю. Крім того, закон обмежує й право оренди - максимальна площа сільгоспземель, що орендуються на території одного району, становитиме лише 6 тис. га в одні руки.

Прихильники і супротивники

Відколи почали говорити про можливість перетворення землі на товар, суспільство розділилось на два табори. Власники паїв ніби й не проти продати свою землю, та бояться, що українські чорноземи скуплять іноземці, або й свої олігархи, які перетворять селян на кріпаків. Напередодні голосування за доленосний для України «земельний документ» перед Верховною Радою протестували фермери, які вимагали не приймати його. Свої думки щодо цього вони висловили в гаслах: «Продаж землі - це продаж України як держави», «Без селянина немає держави, без фермера – майбутнього». Фермери переконані, що за кілька років після запровадження вільного ринку землі українські чорноземи перейдуть до рук кількох десятків олігархів, як це вже сталось з українською промисловістю. Адже фермери як ніхто знають, що у дрібних і середніх сільгосппідприємств, фермерів, а тим паче селян грошей на придбання землі немає. Тож навіщо ринок, якщо головні потенційні покупці не в змозі купити товар?

Мешканці села Павлівка на Черкащині зазначають, що право власності на землю гарантоване Конституцією України, і багато селян хочуть розпорядитися ним. Але водночас вони бояться втратити те, що мають зараз – землю, фермерські господарства, середні агропідприємства, і кажуть, що село без землі, без місцевих підприємств, без робочих місць жити не зможе. Тож для павлівців головне, щоб ринок не перетворився у стихію, яка може у руйнівному вирі остаточно поглинути село і селян.

В селі Стовпяги Переяслав-Хмельницького району Київської області місцеві жителі стверджують, що у разі зняття мораторію на продаж землі планують і надалі здавати свої наділи в оренду. Продавати готові одиниці, та й то тільки господарям, і бажано місцевим. У селі працює кілька господарств, одне з них фермерське - «Байрон Агро», яке спеціалізується на вирощуванні та продажу екологічно чистих продуктів, а ще утримують велику рогату худобу, кіз, овець, вирощують овочі та квіти. Ферма розташована на власній ділянці розміром близько 1 га та ще орендує близько 110 гектарів.

На запитання, чи зможе «Байрон Агро» купити у селян їх пайові наділи, голова господарства Юрій Сергєєв відповів: «Плюси від зняття мораторію на продаж землі є. І я знаю, що люди, наприклад в Стовпягах, готові її продавати. Та якщо мораторій на продаж землі буде знятий, моє підприємство не зможе купити достатньої кількості землі. Бо в нас немає таких коштів. Та загалом, я не проти купити землю. Тому що наразі на правах орендаря я не можу серйозно працювати на землі і вкладати в неї кошти. Стандартна сівозміна становить 10 років, тобто орендувати потрібно мінімум на цей термін. Не кожен власник паю погоджується на такий термін, переважно хочуть 3-5 років».

Великий агробізнес висловлюється за ринок земель, бо можливість продавати-купувати землю надасть змогу брати кредити та залучати інвестиції в агропромисловий сектор.

Ціна землі

То скільки ж сьогодні коштує українська земля? Більшість експертів впевнені, що перші роки після зняття мораторію ціни на землю будуть досить низькі. За попередніми розрахунками, 1 гектар вартуватиме 300-800 доларів (в залежності від регіону). Якщо ринок буде закритий від іноземців, а так передбачає закон, то різкого здорожчання землі не повинно бути.

Нині нормативна грошова оцінка в середньому по Україні становить 1860 євро за 1 гектар. Щоправда, Кабінетом Міністрів України прийнята постанова, яка передбачає з 1 січня 2012 року збільшення нормативної грошової оцінки.

Директор та засновник Правничої фірми «Софія» Олександр Поліводський зазначає, що при запровадженні ринку землі в Україні не слід очікувати повального продажу землі. «Щодо цін, то «Український клуб аграрного бізнесу» за даними власного дослідження, в якому приймали участь 15 найбільших агрокомпаній, прогнозує: ринкова ціна землі становитиме 600-900 доларів за гектар, - розповідає Олександр. - Інша компанія, вивчаючи це питання, зупинилася на 700-800 доларах. Але все це умовні ціни».

Про низкі розцінки на землю попереджають і в Держкомземі. «Дійсно, перші роки після зняття мораторію ціни на землю будуть досить низькі. А загалом, якщо запропонована модель буде прийнята, то ринок землі в Україні буде одним із найрегульованіших у Європі», - обіцяє представник Держкомзему Андрій Мартин.

Лишається почекати ухвалення в цілому Закону «Про ринок земель» і вже потім дізнатися: за скільки продають і скільки готові дати грошей за українські чорноземи.

Людмила ЛЕБІДЬ

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування