AGROKRAINA.COM.UA

сайт для успішного господарювання!
АК » Тваринництво » Як кусок сала, то й гриб – приправа

Як кусок сала, то й гриб – приправа


Минулого разу ми домовлялись з вами поговорити про породи свиней, які розводять і утримують в наших господарствах. Тож сьогодні розкажемо про о
дну з найдавніших і розповсюджених порід свиней не тільки в Україні - велику білу породу.

 

Вона виведена у 20-50-ті роки 20 століття завдяки тривалій цілеспрямованій селекції тварин, які отримували від схрещування свиноматок місцевих українських порід з кнурами великої англійської породи. Тривала племінна, вплив акліматизації та годівлі призвели до докорінної зміни типу тілобудови тварин, а застосування методу складного відтворювального схрещування дозволило вченим-селекціонерам і виробничникам створити фактично нову вітчизняну велику білу породу, яка за багатьма показниками перевищує англійську.

Як породу, велику білу вітчизняної селекції визнано в кінці 30-х років. Значний внесок у формування генотипів вітчизняної селекції зробили корифеї і практики зоотехнії, а саме: М.М. Завадовський, В.М. Толстой, М.М. Щепкін (Росія); М.Ф. Іванов, А.П. Редькін, О.П. Бондаренко (Україна).

Основними авторами значних селекційних досягнень по вдосконаленню свиней цієї породи в Україні (створенню спеціалізованих внутріпородних і заводських типів) за останні 20-25 років є Д.К. Білогуб, М.Д. Березовський, Ф.К. Почерняєв, В.О. Медведєв, Н.Д. Голуб.

Серед сучасного поголів'я породи можна виділити три продуктивних типи: м'ясний, м'ясо-сальний і сальний. Основним типом є м'ясо-сальний або універсальний.

Зараз це одна з найпоширеніших і найстаріших порід України. Її чисельність у загальній кількості свинопоголів'я країни становить близько 90%. Тварини мають міцний тип будови тіла, вони пропорційно складені, мають широкий глибокий тулуб, лінія спини - пряма. Голова невелика, вуха прямостоячі. Щетина біла. Жива маса дорослих кнурів — 320-360 кг, довжина тулуба — 182-190 см; маток — відповідно 245-260 кг і 166-170 см.

Порода характеризується високою відтворювальною здатністю, значним рівнем відгодівельної та м'ясної продуктивності, хорошими адаптаційними якостями в різних природно-кліматичних умовах, придатністю до використання підприємствами з промисловою технологією.

За опорос матки народжують 10-14 поросят. За умови доброї годівлі і утримання великі білі свині досягають живої маси 100 кг за 6-7 місяців.

До тварин з рекордною продуктивністю за відтворювальними якостями відносяться: Соя 810 — багатоплідність - 13 голів, молочність - 79 кг, маса гнізда у двомісячному віці — 264 кг; Соя 5390 — відповідно 12,6 голів, 97 кг і 262 кг (племзавод ім. Литвинова); Волшебниця 1106 — 12,2 голів, 73 кг і 226 кг; Чорна Птичка 390 — 14,2 голови, 74,2 кг і 240 кг; Кийа 296 — 13,8 голів, 80 кг і 255 кг (племзавод "Михайлівка") та багато інших тварин з аналогічним рівнем продуктивності.

Відгодівельні якості: Секрет 8273 — середньодобовий приріст — 812 г, вік досягнення маси 100 кг — 163 днів, оплата корму — 3,20 к. од.

У господарствах України зараз розводять 19 генеалогічних ліній кнурів і 22 генеалогічні родини свиноматок. Найбільш поширені лінії Драчуна, Леопарда, Громкого; родини — Волшебниці, Герані, Гвоздики.

Основні племзаводи по розведенню свиней великої білої породи: "Комсомолець" Миколаївської, "Степне" і "Вирішальний" Полтавської, "Василівка" і "Михайлівка" Сумської, "Україна" Вінницької, "Велика Буримка" і "Старий Коврай" Черкаської, ім. Литвинова Донецької областей. Племінна робота зі свинями великої білої породи нині спрямована на підвищення скороспілості, м'ясних якостей та зміцнення конституції тварин.

Враховуючи чисельність свиней цієї породи, подальшу племінну роботу з ними ведуть методами внутрішньопородної селекції в 3-х напрямах: створення стад з високими відтворювальними (материнський тип УВБ-1) та відгодівельними (батьківський тип УВБ-2) і м'ясними якостями. Наукове забезпечення цієї роботи здійснюють Інститут свинарства НААНУ, Інститут тваринництва НААНУ, Інститут землеробства і тваринництва західного регіону НААНУ, обласні інститути агропромислового виробництва та деякі вузи під методичним керівництвом члена-кореспондента НААНУ М.Д. Березовського і професора В.О. Медведєва.

 

Олександр ГЕРАСИМЕНКО, зоотехнік

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Чи передплачуєти Ви наш сайт?

так
ні
перший раз бачу
передплачу
не люблю читати
пришліть мені

Показати всі опитування