AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » А скільки корова дає молока?


А скільки корова дає молока?


У той час, коли у світі зростає попит на молоко і на цей продукт піднімаються ціни, в Україні триває скорочення його виробництва, бо поголів’я тварин меншає. Сьогодні немає стимулу утримувати корів, і в першу чергу в особистих селянських господарствах і невеличких фермах.

 

За січень - лютий цього року темпи скорочення поголів'я ВРХ збільшилися і становлять 6,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року. За даними Держкомстату, на 1 березня в господарствах усіх форм власності нараховувалось 4,7 млн. голів, у т.ч. 1,5 млн. - у сільгосппідприємствах.

Відомо, що ефективність галузі молочного тваринництва зумовлена трьома основними чинниками: умовами утримання, повноцінною годівлею і генетичним потенціалом тварин. Щоб дотримуватися цих складових, у наших селян немає коштів, а щоб розбудовувати великі молочні ферми – немає грошей у держави. Та ще не все втрачено і, виробивши правильну стратегію, Україна може відродити молочне тваринництво.

 

Високопродуктивна, тільна та здорова

Розповідаючи про підвищення виробництва молока, представник одного з фермерських господарств Андрій Попов наголошує: насамперед прибуткова молочна корова має бути високопродуктивна, тільна та здорова. Щоб тварина була здорова, потрібно дотримуватися наступного: контролювати генетику, обов’язковим є ветеринарне супроводження, контролювати стан рубця та вимені, періодично здійснювати контроль інфекції.

Обґрунтовуючи структуру собівартості молока, фахівець зазначив, що найбільша складова - це корми – 51%, на зарплату закладається 23%, електроенергію – 6%, ветліки – 3%, спермопродукцію – 3%, на інші витрати припадає 8%.

 

Чотири «К» для корови

Як відомо, успіх молочного скотарства залежить від чотирьох «К» - корова, корми, комфорт, кадри.

Почнемо з корови і головне тут – генетичний потенціал. Інколи господарі не розуміють, чому корова, не зважаючи на якісні корми, не виробляє достатньої кількості молока. А тому, що тварина не має достатнього генетичного потенціалу, аби стати ефективною. Тож треба пам’ятати: молочне тваринництво потребує постійного інвестування в себе найкращої генетики. І це найвигідніше капіталовкладення, бо у структурі річних витрат на утримання корови кошти на генетику становлять не більше 3%, хоча ефект може бути і понад 30%.

Генетичний потенціал поголів’я досить різний – 4-9 тис. кг молока за лактацію. Найбільшою популярністю для підвищення продуктивності поголів’я користується голштинська порода, яку ще називають фабрикою для виробництва молока. Відомо, що у світі від голштинів надоюють 90% молока, вони найкраще відповідають продуктивністю за спожитий корм.

Так ми дійшли до іншої важливої складової ефективного молочного тваринництва – кормів. Від них, оскільки вони займають понад 50% в структурі собівартості, залежать не лише ефективність виробництва молока, а й витрати. Для прикладу, одним із заходів, який може знизити собівартість молока, є здійснення управління якістю основних кормів – фуражів. Для цього потрібно підбирати сорти і гібриди культур високої врожайності й з високим вмістом поживних речовин. Важливим фактором у вирощуванні кормів також є дотримання технологій.

Необхідно звернути увагу і на ефективне використання кормів. А це: складання збалансованого раціону для кожної групи; контроль роздавання кормів; контроль рівня споживання кормів (залишки на кормовому столі близько 5%); контроль засвоюваності кормів; підвищення конверсії корму.

До того ж необхідно використовувати в раціонах буфери, дріжджові культури, вітамінно-мінеральні добавки.

Як запевняють фахівці, якість грубих кормів у годівлі корів є ключовим фактором. За дослідженнями нідерландського експерта Яна Баккера, за умови використання високоякісних грубих кормів корова дає 4 тис. кг молока на рік. А низька якість грубих кормів призводить до їх високої загальної вартості, серйозних проблем зі здоров’ям (спричинених ацидозом рубця) та вищих витрат на заміщення.

Загалом потреби корови це: клітковина - для кращої румінації і функціонування рубця; білок - для кращого функціонування рубця та формування молочного білку; крохмаль - для належного забезпечення енергією та синтезу білка мікробного походження; вуглеводи - для активної поведінки і стимуляції апетиту.

Якщо говорити про комфорт для корови, то голландський експерт Ринзе Андрига виокремив потреби тварини і навіть створив на основі цього «Колесо продуктивності молока». Щоб корові було дійсно комфортно, як виявилося, потрібно контролювати лише дев’ять складових: стійлове обладнання, вода, планування, бокси для лежання, вентиляція, годування, генетика, доїння, гній. Тобто, іншими словами, комфорт тварин означає, що високопродуктивна корова впродовж 24 годин має перебувати в оптимальних для себе умовах утримання. Не слід обмежувати природну активність корови протягом дня: поїдання корму, поїння, відпочинок, жування корму.

 

Погляд у майбутнє

Фахівці галузі сподіваються, що Уряд, оголосивши молочне тваринництво пріоритетною галуззю, в змозі буде реформувати її. Оптимізму молочникам додають в Міністерстві аграрної політики та продовольства, прогнозуючи цьогоріч збільшення виробництва молока на 3-4% - до 11,5-11,7 млн. тонн.

При цьому не варто забувати: 80% від загальної кількості корів нині утримують в особистих чи фермерських господарствах. Таке співвідношення багатьом іноземним експертам не зовсім зрозуміло, адже за підрахунками виявляється, що ведення молочного бізнесу в Україні - доволі таки прибуткова справа. Серед конкурентних переваг України, які дозволяють займатися молочним тваринництвом, такі фактори як: наявність землі, низька орендна плата, відсутність квот (обмежень на виробництво молока), порівняно з іншими країнами лояльне оподаткування, забезпеченість кормами, бо ми одні з небагатьох країн світу, де всі види кормів можемо виготовляти в себе.

Якщо говорити про причини занепаду тваринництва в нашій країні, то серед найголовніших: технологічна, відсутність належної державної підтримки, відсутність ринку землі й сезонність цін, від якої страждають як виробники, так і переробники.

 

Дотації

Набрала чинності постанова КМУ №181 від 2.03.2011 р., якою Уряд затвердив розмір виплат державної підтримки галузі тваринництва на 2011 рік. Так, бюджетна дотація за реалізоване молоко сільгосппідприємствам затверджена у розмірі 0,35 грн./кг у перерахунку на базисну жирність. Фізичним особам, тобто домашнім господарствам, виплачуватиметься 0,3 грн./кілограм.

Бюджетна дотація за вирощений і проданий на забій та переробку переробним підприємствам молодняк ВРХ – 1,5 грн./кг живої ваги; свиней (крім свиноматок і кнурів) – 1 грн./кг живої ваги.

Розмір часткового повернення фізичним особам (населенню) по закупівлі нового обладнання індивідуального доїння затверджено на рівні фактичних затрат, але не більше 5 тис. грн. за одиницю.

 

Експерт

Ельман Оруджов, провідний консультант в галузі молочного скотарства:

- Сьогодні ми повинні чітко усвідомлювати: якщо молочне тваринництво не стане привабливим для бізнесу, то жодні пільги і державні програми не врятують галузь.

Не можна в молочному тваринництві відмовлятися від нових технологій, технологічного прогресу, який відбувається в усьому світі. Водночас потрібно думати про майбутнє і про те, якою повинна бути молочна ферма завтра.

Щоб виробляти високоякісне молоко з низькою собівартістю, потрібно орієнтуватися на показники найуспішніших, найкращих виробників у світі. Цей показник зараз становить 12 тис. літрів молока з корови в рік. Підкреслюю: якщо корова дає 20-25 літрів молока, вона неприбуткова. А господарство, яке утримує корів з низькими показниками добового надою, приречене існувати лише за рахунок дотацій. Про бізнес-привабливість молочного тваринництва можна починати говорити, коли корова дає 35-40 літрів молока. Бо чим вища продуктивність, тим менша собівартість молока.

Варто також пам’ятати, що 50% собівартості виробництва молока припадає на витрати, пов’язані з кормами. Зважаючи на те, що в Україні вартість раціону, порівняно з іншими країнами, не надто дорога, можу з впевненістю сказати: сьогодні собівартість 1 літра молока не може перевищувати 2,5 гривні.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування