AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » Вирощуємо свиней: відлучення та раціон


Вирощуємо свиней: відлучення та раціон


Кожен господар, який утриму
є свиноматку, прагне отримати від неї чимбільше здорових поросят. При такому невеликому домашньому бізнесі, як продаж поросят, потрібно пам'ятати, що лише при правильному вигодовуванні та утриманні свиноматка може привести здорове потомство. Отож поговоримо про раціон як дорослої свині, так і поросят. 

Супоросну свиноматку в жодному разі не можна тримати впроголодь, але й не можна перегодовувати, щоб не викликати ожиріння. Обов'язково в раціон майбутньої мами потрібно включити силос, коренеплоди, зелені корми, подрібнене сіно. І запам'ятайте важливу цифру - добовий приріст супоросних свиноматок не повинен перевищувати 700 грамів.

Коли з'являться на світ поросята, деякий час вам варто буде слідкувати лише за чистотою і температурою в приміщенні (в холодну пору року температура в свинарнику має бути не меншою за +28°С), оскільки перші три дні вони їстимуть виключно молоко. Вже на третю добу для поросят потрібно поставити посуд з водою, найкраще взяти для цього чавунну пательню.

І зовсім швидко з'явиться потреба у підгодовуванні. Коли це робити — у кожного досвідченого свинолога є своя відповідь. Але більшість все ж переконані, що рання підгодівля (бажано різноманітна) прискорює розвиток травних органів поросят, і в їхньому шлунку раніше починає виділятися соляна кислота, яка згубно діє на шкідливі мікроорганізми. У таких поросят, як правило, не буває розладу шлунково-кишкового тракту, вони краще поїдають корми після відлучення, краще їх засвоюють і більше додають у вазі. Наприклад, якщо почати підгодовувати з 8-10-денного віку, вони в 60 днів важитимуть 16-18 кг і більше, якщо підгодовувати з 20-го дня - 15-16 кг, а з 30-го дня - лише 13-14 кілограмів.

З тижневого віку поросятам дають пробувати молочні відвійки. До кінця першої декади порося може випивати їх по 100 г, до кінця місяця - 300-400 г, а з другого місяця життя - по 1 л на добу. З цього ж часу привчають і до запарених концентрованих кормів, які дають у вигляді розсипчастої каші, заправленої при можливості молочними відвійками. На 12-й день можна давати вже подрібнену зелень в суміші з концентратними кормами.

Зазвичай поросят відлучають від свині в двомісячному віці. До цього часу вони повинні добре окріпнути. Їм необхідні високопоживні суміші концентратів у запареному вигляді, молочні відвійки або інші відходи молочного виробництва - по 0,5-3,8 кг на добу.

За ці два місяці з розрахунку на одне порося згодовують суміші концентратів 17-19 кг, молочних відвійок — 20-25 кг, соковитих і зелених кормів - 4-8 кг, трав'яного борошна - 2-2,5 кілограми. Особливо корисна червона морква. А для того, щоб у поросят був гарний апетит, додають до корму цукор, нехарчовий жир та інші ароматні речовини.

Яку кількість корму давати? Разову порцію ви з легкістю можете визначити самі. Поросятам потрібно стільки їжі, щоб вони поїдали її за годину-півтори. Якщо корм лишається на довше, то разову дозу потрібно зменшувати. Інакше залишки їжі можуть зіпсуватися, і поївши їх, поросята захворіють.

Тепер щодо кількості годівель. Підгодовують поросят до 30-денного віку 4 рази на добу (у 6, 10, 14 і 18 годин), а від 30 до 60-денного - 3 рази (у 7, 12 і 17 годин). При добре організованій підгодівлі вже за першу декаду життя поросята можуть збільшити свою масу в 2-2,5 рази, при відлученні в двомісячному віці - в 12-15, а за рік - в 135-140 разів.

Період відгодівлі починається по досягненні основним поголів'ям ваги 40-50 кілограмів. В цей час гуляти свині повинні в загородах. У кормовий раціон вводяться овочі, калорійні зернові корми. Висівки і зелень скорочують, щоб приріст ваги йшов найшвидше на зернових і овочевих кормах. При якісних кормах і правильному раціоні відгодівельний період триває не більше трьох місяців, після чого поголів'я пускається на м'ясо. У господарстві залишають лише племінні особини.

І не забувайте про ще одну дуже важливу річ — тваринам обов'язково потрібно зробити щеплення, незалежно від того, підуть вони на продаж чи лишаться на м'ясо. Адже через захворювання одного поросяти можна втратити все поголів'я.


Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування