AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » Вагітність кози і окіт


Вагітність кози і окіт

 

Вагітність кози триває в середньому 150 днів або п’ять місяців. І з точністю визначити вагітність можна вже на шостому тижні, бо в тварини збільшується живіт і зменшуються надої.

Козу за 4-6 тижнів до окоту необхідно запустити, тобто перестати доїти. При цьому потрібно скоротити в раціоні соковиті корми, а влітку зменшити кількість зелених кормів на половину звичної норми. Крім того, з раціону виключають концентрати і переводять на годівлю якісним сіном. За 3-4 дні до окоту концкорми потрібно замінити на пшеничні висівки. Загалом поживність раціону зменшують удвічі. Коренеплоди вагітній козі бажано давати лишень у вареному вигляді. І головне – не загодовуйте тварину, бо це ускладнить окіт. Якщо ж ви бачите за 2-3 тижні до окоту, що коза товста, потрібно поступово зменшити порцію корму і давати переважно легкоперетравну їжу.

Два останні місяці перед окотом козу треба оберігати від вогкості та різкої зміни погоди.

Готуємося до окоту

За декілька днів до окоту козу переводять в окреме дезінфіковане приміщення, підлогу накривають чистою соломою. Температура повітря в приміщенні повинна підтримуватися близько 15°С, а вологість не перевищувати 75%.

Після вдалого окоту краще залишити козу одну і дати трошки вівсяного борошна, запареного окропом.

Відразу після пологів коза повинна облизати свій приплід, потім новонароджених козенят витирають насухо чистим рушником і перев’язують пупковий канатик ниткою, попередньо змоченою дезінфікуючим розчином.

Через декілька години після окоту виділяється послід, який разом із підстилкою прибирають. Якщо послід не виділяється, треба спробувати дати козі теплого вина або льняного відвару (дві чайні ложки насіння льону відварюють в 1 склянці води протягом 10 хв.). Якщо все ж через 3-4 години послід не відокремився, то козі за вказівкою ветеринарного лікаря всередину вводять 2-4 г екстракту ріжків або внутрішньом’язово 0,5 мл 0,1%-го масляного розчину Сінестрол з повторенням внутрішньом’язового введення такої ж дози через 12 годин. Робити будь-які спринцювання не рекомендується. Крім цього, можна козі дати теплого пива з ялівцевими ягодами (5-10 г на козу), міцної кави або прокип’ячене вино з корицею (на склянку вина 1 г кориці). Якщо і це все не надасть бажаної дії, то доводиться приступити до масажу.

Післяпологовий період

При відсутності моціону і недостатньому і неповноцінному годуванні кози після окоту нерідко хворіють на післяпологову інфекцію, зумовлену інфікуванням пологових шляхів різними мікробами (частіше стрептококами, стафілококами, кишковою паличкою та ін.), занесеними ззовні. Хвороба протікає швидко; тварина стає апатичною, млявою, відмовляється від їжі, спостерігається підвищення температури тіла до 41°С. Слизові оболонки почервонілі, сухі, часто тріскаються. Зі статевих органів часто спостерігають виділення, які потім змінюють колір на темно-коричневий і видають неприємний гнильний запах.

Якщо не взятися за лікування, то більше половини тварин гине. Взагалі прогноз майже завжди несприятливий при важких формах хвороби. При легких формах тварина після лікування одужує.

Потрібно уважно ставитись у цей період і до годівлі тварин. Після пологів рекомендують дати козі шматок чорного хліба, густо намазаного маслом, теплу борошняну бовтанку, сіно давати маленькими порціями, дрібно різану моркву і мелений овес. Перші дні весь корм повинен даватися в рідкому стані і в невеликих кількостях.

Доїння кози

Козу потрібно доїти тричі на день. Перед доїнням необхідно ретельно вимити руки і обтерти вологим рушником вим’я тварини, а потім насухо витерти.
Першу цівку молока потрібно видоїти не в дійницю, оскільки молоко це цінності не має.

Рекомендується доїти кіз, як і корів, сидячи збоку, проте, до цього треба привчати козу з першого окоту. Молоду козу необхідно привчати до доїння поступово, і ці перші рази потрібно проводити в спеціальній загорожі, конструкція якої дуже проста і складається з помосту, огородженого з двох сторін.
Доїння необхідно проводити швидко, без перерви до кінця, оскільки всякі зупинки і уповільнення знижують надій. При швидкому доїнні молоко йде легше. Треба пам’ятати, що останнє молоко найжирніше і найсмачніше.

Доїння потрібно проводити в один й той же час, інакше кількість молока знижується. Як показують дослідження, двогодинне запізнення з доїнням зменшує удій на півлітра.

ЗИМОВЕ МЕНЮ КОЗИ

У зимовий період необхідно правильно скласти раціон харчування кози. В основному в меню молочної кози в цей час входить сіно, віники, концентровані корми, коренеплоди, мінеральні добавки.

Дорослій козі (масою 60 кг, з надоєм 3-4 л на добу) на весь зимовий період необхідно:

- 500 кг сіна,

- 200 кг концентратів,

- 200 кг коренеплодів,

- 3 кг повареної солі,

- 4,5 кг мінеральних речовин (Са, Р).

Найкращою кормовою добавкою для кіз є віники, які містять мінеральні речовини, всі основні поживні речовини, вітаміни. Одній козі на весь стійловий період потрібно 80-100 віників. Якщо не заготовлені віники й сухі листки, то тваринам необхідно згодовувати сирі гілочки листяних порід. У деревині, бруньках гілочок міститься багато хлорофілу, мінеральні речовини. Як кормову добавку в зимовий час козам дають хвойні культури (ялина, сосна). У годівницях завжди повинна бути достатня кількість мінеральних речовин, сіль-лизунець. У їжу необхідно додавати вітаміни групи А, D, Е.

Узимку найчастіше в кіз відбувається вагітність. Тож тваринам потрібний особливий раціон харчування.

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування