AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » Цип, цип, цип, мої курчатка!


Цип, цип, цип, мої курчатка!

   

 

    Закінчилася сніжна і морозна зима, що принесла нам багато гарних і радісних днів. Але перші теплі промені сонця все сміливіше нагадують: настала весна. Тож кожен господар або господиня повинні знати, що березень-квітень - найкращі місяці для масового виведення домашньої птиці.

 

    Це можна робити як під квочкою, так і в інкубаторі. Найбільш простий і доступний спосіб виведення курчат, зрозуміло, під квочкою. Вона практично без особливого контролю з боку господині вигріває яйця, а потім після вилуплення пташенят обігріває їх, охороняє від хижаків, розшукує корм і вчить самих годуватися.

    Кращими квочками, як правило, є кури м’ясо-яєчної породи і місцеві безпородні. Для вибору квочки відбирається здорова, спокійна птиця (курка, качка, гуска, індичка), у якої явно виражений інстинкт насиджування. Він з'являється у птиці найчастіше навесні. Кури довго затримуються в гніздах, починають кудахтати, стають дратівливими. У них знижується вгодованість, припиняється яйцекладки, зменшується розмір сережок і гребеня, починає оголятися живіт.

    Перш ніж покласти яйця під квочку, потрібно переконатися, що вона не зійде з гнізда. Як це визначити? Квочку знімають з гнізда і садять на підлогу поруч із ним. Якщо вона залишається на місці і не тікає, значить можна садити її на яйцекладку.

    Погані або молоді квочки зазвичай через 2-3 дні втрачають здатність до насиджування і залишають гніздо. Квочки, які при наближенні людини до гнізда голосно квохчуть, зриваються і втікають, також непридатні для насиджування. Найбільш надійними вважаються квочки у віці 2-4 років. Вони повинні бути в міру довірливими до людини, спокійними і

 

небоязкими.

    Перед посадкою на яйця квочку треба оглянути, чи немає у неї шкірних паразитів - пухоїдів і кліщів. Ці паразити дуже турбують птицю, тому вона погано сидітиме в гнізді. Якщо ви виявили паразитів, то пір'я її курки потрібно як слід припудрити порошком від комах, а під підстилку насипати попіл з невеликою домішкою нафталіну.

    Саджати квочку на гніздо краще ввечері, в цей час вона спокійно приймає нову обстановку, причому в так звані „жіночі” дні тижня - це середа, п'ятниця, субота. Виводок пташенят у цьому випадку буває як правило кращим і дружнішим. Окрім того, згідно з народними прикметами, в гнізді повинна бути непарна кількість яєць. Під квочку середньої величини в теплу погоду підкладають 15-17 курячих, 5-7 гусячих, 9-11 качиних або індичих яєць. У холодну пору яєць підкладають в 2-3 рази менше.

    Правильно відібрати яйця в домашніх умовах, в першу чергу, треба за зовнішніми ознаками. При цьому вибраковують яйця неправильної форми (подовжені, грушоподібні, круглясті), з дефектом шкаралупи (тріщини, вапнякові нарости, шорсткість, потовщення в середній частині), двожовткові (досвідчені птахівники відрізняють їх за формою і величиною). Для відбору яєць також використовують овоскоп - просвічування (повітряна камера повинна бути в тупому кінці).

    Для насиджування потрібно використовувати яйця, термін зберігання яких не перевищує 5-6 днів. Знесені тиждень тому і більше використовувати не рекомендується. Зберігають їх у темному місці в ящику при температурі 8-12 градусів (не в холодильнику!) тупим кінцем угору. Якщо яйця зберігаються в лежачому положенні, їх необхідно 2 рази на день перевертати. Такі умови їх зберігання сприяють хорошому виходу курчат із високою життєстійкістю. Догляд за квочкою в період насиджування визначає результати, який ви хочете отримати. Тож без особливої потреби квочку турбувати не варто. Необхідно в цей період стежити, щоб вона регулярно 1-2 рази на день сходила з гнізда поїсти, попити води, зробити коротку прогулянку. Однак зустрічаються дуже старанні квочки, які по кілька днів не сходять з гнізд. Таких птахів треба насильно знімати й підносити до корму і води, інакше вони сильно схуднуть і можуть загинути від голоду.

    У день виводу курчат квочка стає неспокійною і зовсім не залишає гнізда. Не будемо заважати їй виконувати свої батьківські обов'язки.

Після вилуплення курчатам необхідно дати можливість обсохнути під квочкою, а потім перенести їх в тепле місце, де температура становить 28-30 градусів. За добу у гнізді потрібно змінити підстилку, дати в годівниці корм і воду. Подальше вирощування курчат проводиться під куркою 30-40 днів.                                                                                  

 

                                                                                      Анатолій ЗАБУРАННИЙ,

                                                                                          ветеринарний лікар

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування