AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » Особливості утримання та годування кролів


Особливості утримання та годування кролів

    Мають рацію гумористи, коли жартують, що кролики - це не тільки цінне хутро, але і корисне для здоров'я людини дієтичне м'ясо.

   Адже цей продукт не містить холестерину. Від кролятини, думаю, ніхто не відмовиться. Її рекомендують дітям, людям похилого віку, а також хворим на коліт, гастрит, хвороби серця і печінки, гіпертонію, діабет.

    М'ясо кроля - ніжне, смачне, соковите, добре засвоюється, нежирне і містить велику кількість повноцінного білка, який засвоюється організмом майже на 90%, тоді як яловичина - лише на 60-65%. За поживністю поступається тільки м'ясу індика. Кролятина не втрачає своєї поживності при копченні і консервації. А кролячий жир - легкоплавний і за якістю перевершує не тільки яловичий і баранячий, але і свинячий.

    Думка про те, що кролики походять від зайців, помилкова. Вони мають зовнішню схожість, але відрізняються за біологічними показниками. Родоначальники домашніх кролів - дикі кролики, які поширені в багатьох країнах. Відрізняють кроликів від зайців за наступними ознаками:

- термін вагітності у кролиць 28-30 днів, у зайчих - 50-52 дні;

- зайченята народжуються зрячими, з хутряним покривом, а кроленята - сліпими, безпорадними і голими;

- підсисний період у кроликів триває 30-45 днів, у зайців - кілька днів;

- звичайні дикі кролі живуть у норах великими сім'ями, зайці не риють нір.

    На даний час налічується більше 60 порід кроликів, вони розрізняються як за величиною, так і за якістю хутряного покриву. За величиною їх ділять на великих, середніх і дрібних. Крім поділу за величиною кроликів ділять за хутряним покровом на наступні групи: нормально-шерстні, пухові, короткошерсті.

 

Кролі – дуже плодовиті. Одна самка за рік може дати 5-6 окролов, в кожному з яких буває по 6-12 кроленят і більше.

    У віці 3-3,5 місяців самець досягає статевої зрілості. Його допускають до спаровування зі здоровими, добре вгодованими самочками (вік – не менше 4-5 місяців, вага - не менше 2,5 кг) в стані статевої охоти. Її тривалість - 3-5 діб, потім настає стан спокою.

    Кролики володіють високою інтенсивністю росту. На 5-7-й день кроленята покриваються шерстю, на 9-10-й - прозрівають, на 16-20-й день починають виходити з гнізда і пробують їсти корм. Жива маса новонародженого кроленяти - 40-90 г (залежить від породи, кількості кроленят у посліді, рівня годівлі вагітної самки тощо), на 6-й день маса подвоюється і в місячному віці вже перевершує первісну приблизно в 10 разів. Перші три тижні кроленята харчуються виключно молоком матері. При належному годуванні кроленята у віці 3,5-4 місяців можуть досягти живої маси 2,8-3,3 кілограми. Найбільша інтенсивність росту спостерігається до 4-місячного віку. Закінчується зростання в 8-10 місяців. Термін їх утримання - 3-4 роки.

    Кролик їсть потроху, але часто. Доросла тварина споживає їжу 25-30 разів на добу, причому більшу кількість разів - вночі і рано-вранці, а молодняк - приблизно в два рази частіше. Тому корм потрібно роздавати потроху, а краще мати самогодівниці.

    Кролик - гризун, дві третини його раціону повинні складатися з кормів, багатих на клітковину. З величезної кількості рослин мало таких, які не їли б кролики. Охоче їдять вони гілки всіх фруктових дерев, липи, тополі, ліщини, берези, акації, молодого в'яза тощо. Люблять різноманітність у кормах. Гілковий корм їх, звичайно, не нагодує, але самцям і кролицям, яких утримують порівняно довго, бажано давати гілки для сточування зубів. Адже передні зуби-різці у кролів постійно ростуть і самозаточуються. Без грубого корму вони можуть вирости так, що стануть на заваді

 

гризунові і доведеться скушувати їх щипцями.

    У кролів дуже розвинений шлунково-кишковий тракт, вони вміють «унормувати» свій раціон, і якщо їм достатньо давати корму, багатого на клітковину (сіно, люцерна, пшеничні висівки), і концентрованого (зерно), то вони з’їдатимуть того й іншого приблизно порівну.

    Кролик має чудову здатність самостійно «збагачувати» свій раціон шляхом повторного пропускання частини корму через шлунково-кишковий тракт. Спостерігається така послідовність проходження корму: спочатку розжований корм надходить у нижню частину шлунка (ближче до 12-палої кишки) і майже транзитом проходить кишечник до сліпої кишки, де піддається інтенсивному мікробному бродінню протягом 12 годин, потім ця маса (70-80% води), багата на амінокислоти, знову заковтується. Це явище називається копрофагія. Вона сприяє кращому засвоєнню елементів живлення. При першому проходженні засвоюються легкоперетравні речовини, вдруге - важкоперетравні.

    Кролик, як жодна інша тварина, має здатність регулювати кількість споживаного корму з урахуванням його складу і своїх потреб. Так, лактуюча самка споживає в день в 3-4 рази більше корму, ніж у період спокою (на перетримуванні). Щоб забезпечити життя кроликам, треба регулювати склад раціону в залежності від потреб тварин: більш поживні, енергонасичені корми давати лактуючим кролицям і молодняку після відлучення.

    Зелені корми: люцерна, еспарцет, конюшина, пирій, а також сіно з них - найкраща їжа для кроликів. Конюшина і еспарцет поїдаються краще люцерни, але буває, що рясна годівля зеленою конюшиною погано відбивається на відтворній функції самок. Із зернових кормів найбільш корисні для кроликів овес, ячмінь, пшениця.

    В особистих господарствах кролів рекомендується утримувати в клітках з гратчастими підлогами, але тривале утримання на сітчастій підлозі призводить до жорстких мозолів на лапах і захворювання пухнастих на пододерматит. Тому в клітці потрібно поміщати підлоги, які знімаються, і щоденно очищати їх від бруду. Також можливе утримання кролів у ямах.

    Будьте уважні: довговухий чутливий до таких інфекційних хвороб як мікоматоз і вірусна геморагічна хвороба. Вони проявляються пухлинами на голові, лапах, одночасно запалюється слизова оболонка очей. Вуха опускаються, тварина набуває потворного вигляду. Ці хвороби в більшості випадків закінчуються загибеллю.

    Тому необхідно вакцинувати тварин у період активності комарів, які є основними переносниками цих захворювань.

    І все ж таки утримувати і вирощувати кролів дуже доступно та нескладно. А при дотриманні всіх необхідних норм це дасть свій позитивний результат.

 

                                                                              Анатолій ЗАБУРАННИЙ,

                                                                              ветеринарний лікар

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування