AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » Ягода здоров’я


Ягода здоров’я


Мало кому відомо, що у світі налічується понад 140 видів смородини. Хоча переважна їх більшість цікавить не дачників, а науковців, все ж чимало сортів цієї культури вирощують на присадибних ділянках. Це різні сорти смородини чорної, червоної, білої і навіть золотистої.

 

До речі, остання цікава тим, що, зберігаючи всі притаманні для смородини корисні властивості, вона зовсім не викликає алергії на відміну від своїх кольорових родичів. До того ж через своє північне походження чорна і червона смородина погано переносять посуху, а тому в умовах спекотного літа отримати гарний врожай дуже проблематично. Золотиста смородина до таких екстремальних умов стійка і щорічно непогано плодоносить.

Золота скарбниця саду

Від снігу до снігу золотиста смородина - прикраса саду. Під час цвітіння по красі з нею навряд чи можуть конкурувати більшість декоративних культур. Завдяки великій кількості яскраво-жовтих квіток кущ її здається золотим, що і дало назву даному виду. Після цвітіння на гілках розгортаються листочки оригінальної форми, що нагадують листя аґрусу. У середині літа золотиста смородина знову наряджається, та на цей раз уже ягодами. Вони овальні, блискучі, жовті, червоні, чорні або бурі. А восени, коли все в природі згасає, втрачає колір, золотиста смородина знову стає красунею і привертає до себе погляд.
За багатством хімічного складу її плоди можуть сміливо змагатися з плодами інших ягідних культур. В них багато пектинових, барвникових і дубильних речовин, цукрів, лимонної, яблучної і янтарної кислот, вітамінів С, В і навіть каротину. З її ягід виходять чудового смаку соки, компоти, варення, джеми, вино.
Росте золотиста смородина кущем висотою до 2,5 метри. Плодоносить щорічно, починаючи з другого року після посадки. Дорослий кущ дає не менше 4,5-5 кг ягід. На одному місці без зниження продуктивності може рости мінімум 15 років.

Смородина золотиста невибаглива до умов вирощування. Завдяки глибоко проникаючій кореневій системі вона непогано росте, розвивається і дає хороші врожаї там, де важко виростити більшість інших ягідних культур. Цей вид смородини - один із найбільш посухостійких культур. Проте він зовсім не переносить важкі глинисті ґрунти і застій води. У таких умовах кущі гинуть через 2-3 роки після посадки. Натомість золотиста смородина без найменших ушкоджень переносить будь-які суворі зими, коли по кілька разів тріскучі морози змінюються відлигами. Це пояснюється її здатністю зберігати глибокий спокій при дуже тривалих потепліннях узимку. Стійка вона й до ранньовесняних заморозків під час цвітіння.

А ще ця смородина не має шкідників і хвороб, тож не потрібно застосовувати спеціальні засоби захисту, не треба витрачати гроші на закупівлю дорогих пестицидів, труїти свій організм при обробці рослин і ласуванні ягодами; можна без побоювання розміщувати біля неї бджіл.

Розмножується золотиста смородина дуже легко: одерев’янілими зеленими живцями, будь-якими відростками, кореневими пагонами, розподілом куща. Можна отримувати рослини посівом насіння восени на глибину 0,5-1,0 сантиметр. Схожість їх дуже висока. Сіянці починають плодоносити на 3-4-й рік, отримані вегетативно саджанці - на 2-й.

Висаджувати саджанці на постійне місце в саду можна восени до настання морозів і навесні до розпускання листя. Місце краще вибирати сонячне, і хоча вона мириться із затіненням, але на сонці плоди виростають більшими і смачнішими.

Домашня цілителька

До речі, смородина - одна з найкорисніших ягід. Вона містить аскорбінову кислоту, а також кислоти - винну, фосфорну, янтарну, лимонну, яблучну, саліцилову, нікотинову, цілий набір мікроелементів. Ягоди вживають і у свіжому вигляді, і в сухому.

Свіжі ягоди корисні при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (киселі, відвари і соки). Соком чорної смородини лікують навіть виразку шлунку і дванадцятипалої кишки: приймати по 10-20 г тричі на день перед їжею. Чудодійними властивостями володіє сік смородини у поєднанні з медом.

Сік, особливо чорної смородини, корисний при захворюваннях горла, в основному при кашлі з мокротинням і різних хрипах. Знижує тиск при гіпертонії: сік робиться з розрахунку 2,5-3 склянки ягід на 5 ложок меду. Приймати слід невеликими дозами протягом дня. Допомагає при захворюваннях порожнини рота і кровоточивості ясен.

Ягоди в сухому вигляді вживають у вітамінних зборах (малина, шипшина) для приготування відвару. Листя дуже дієве при лікуванні хвороб нирок, жовчного міхура, подагри.

Секрети досвідчених садоводів

Для вирощування чорної смородини краще всього виділяти досить освітлені місця, добре захищені від вітру, а червону і білу смородину краще саджати на більш відкритій місцевості.

Щільність посадки залежить від сорту, але в середньому відстані між кущами чорної смородини мають бути від 0,7 до 1,2 м один від одного, червоної і білої - на 1,7 метри. Глибина посадки має бути такою, щоб коренева шийка була на 6-7 см нижче за рівень ґрунту.

Саджанці поміщають у лунку, розправляють коріння куща і засипають землею. Саджати потрібно до вологої, заздалегідь политої ями. Також поливають і після посадки. Приблизно потрібно 5 літрів води на одну рослину. У суху погоду приблизно через три дні рослини знову мульчують і поливають. Перед зимою для захисту від промерзання саджанці смородини підгортають землею на висоту близько 15 см, а до кінця осені ґрунт навколо куща ретельно мульчують.

Слід знати, що чорна смородина любить вологу, тому їй потрібен рихлий, вологий і чистий від бур’янів ґрунт. Влітку в спекотну погоду його навколо кущів зволожують на глибину корененаселеного шару, при цьому витрата води має бути близько 40 л води на 1 кв. метр.

Для успішного розмноження смородини треба дотримуватися кількох важливих правил:

* вибирайте кущі, які дають великі урожаї, чистого сорту і без ознак захворювань;

* живці потрібно брати завдовжки близько 15 см із кількістю бруньок від п’яти;

* живці саджають під нахилом кута близько 45°. Вгорі залишають дві бруньки, землю навкруги щільно утрамбовують, поливають і мульчують ґрунт;

* відстань між рядами має бути близько півметра, а в ряду - близько 10 сантиметрів.

Господиням на замітку

Існує чимало цікавих рецептів консервації зі смородини.

Варення із чорної смородини. Потрібно: 1 кг ягід, 1,5 кг цукру, 4 склянки води.

Ягоди бланширувати у киплячій воді 3-5 хвилин, воду процідити й використати для приготування сиропу. У киплячий сироп опустити ягоди, варити в 3-4 прийоми по 5-7 хвилин від моменту закипання. Час вистоювання між варіннями - 6-8 годин.

Холодне варення з чорної смородини. Потрібно: на 1 кг ягід – 2 кг цукру.

Відібрані ягоди добре помити в холодній воді, висипати в решето, підсушити. Потім розтерти з цукром в емальованій карстулі дерев’яною ступкою. Можна перекрутити на м’ясорубці, підсипаючи цукор.

Одержану суміш розкласти в чисті, ошпарені окропом і висушені в духовці банки, засипати зверху цукром. Закрити капроновими кришками, підкладаюти під них пергаментний папір. Зберігати в прохолодному місці.

Желе із чорної смородини з портвейном. Потрібно: цукор – 350 г; чорна смородина – 700 г; портвейн – 300 мл; желатин – 25 г; збиті вершки - для прикраси.

Покласти в сотейник смородину і цукор та поставити на слабкий вогонь, щоб смородина пустила сік. Потім протерти її через сито. До отриманого пюре додати портвейн і трохи води, щоб збільшити обсяг до 1,5 літрів. Замочити желатин і хвилин через 5-10 розпустити його на вогні, але не доводити до кипіння. Вилити желатин у смородинову суміш і добре перемішати. Розлити по формам, поставити в холодильник.

Смакуйте на здоров’я!

Людмила СВІТЛЕНКО

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування