AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » Малинове диво


Малинове диво


В наш час тільки в лінивого господаря в садку немає малини. Всім відомо, що ягоди цієї багаторічної рослини
, крім відмінного смаку, володіють цінними лікувальними властивостями і широко використовуються в медичних цілях. Тому щоліта збираємо ягоди або ж купуємо, якщо не подбали про власні, і заготовляємо на зиму малинові ліки від застуди. Скажіть, чи є такі, кому не знайомий смак малинового варення?

Мабуть таких не знайдеться, бо Україна, як виявилося, знаходиться у п’ятірці країн - світових лідерів з вирощування малини. Останніми роками виробляється близько 25 тис. т цієї ягоди. Загалом за даними ФАО в 2010 році у світі малиною було засаджено понад 90 тис. га, а валовий збір плодів становив майже 500 тис. т ягід. Та це показники і цифри в глобальному масштабі, а нам головне знати, як вирощувати ці ягоди в себе на подвір’ї.

Малина починає плодоносити, як правило, з двох років і має середній урожай 1-1,5 кг ягід з куща (з 8-10 пагонів). Обираючи місце для вашого майбутнього малинника, завважте, що малина віддає перевагу добре освітленим, захищеним від вітру і зволоженим ділянкам. Крім того, майте на увазі, що ця рослина періодично розширює свою площу підземними відводками (нащадками), тож з огляду на це, найкраще під малину відводити окреме місце на ділянці, відгороджуючи його від решти площі листами шиферу або оцинкованої жерсті.

Догляд за плантацією малини полягає в регулярному видаленні бур'янів, обрізці старих пагонів, поливі й мульчуванні ґрунту (плівкою, гноєм, тирсою тощо). Плантація малини на одному місці добре плодоносить 8-10 років, після чого необхідно міняти місце. Іноді проводять омолодження плантації малини - старі кущі викопують, а молоді нащадки залишають.

Сорти малини

Спочатку поговоримо про можливості малини вітчизняної селекції. Відомо, що найпоширенішим в Україні є сорт малини Новокитаївська. Та на кафедрі садівництва Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) створено конкурентоздатні сорти малини: Благородна, Козачка, Осіння, Космічна, Сяйво та Княгиня. В результаті дослідження, проведеного кандидатом сільськогосподарських наук Ю. Андрусик, виявилося, що найбільші ягоди, тобто максимальна маса ягоди в сортів Благородна, Козачка та Княгиня, а найдрібніші плоди — в сорту Сяйво. Та якщо у сорту Козачка ягоди приблизно однакові за розмірами та вагою як у межах першого збирання, так і протягом наступних збирань, то Благородна і Княгиня перші ягоди мають великі, а надалі розмір їх зменшується.

Дослідженнями також встановлено, що у свіжому вигляді найкращий смак мають ягоди сортів Космічна і Сяйво. А здатність найбільше накопичувати в ягодах сухих розчинних речовин, цукрів і вітаміну С має сорт Козачка. Тож цей сорт найбільш придатний для приготування відмінних продуктів переробки.

Серед сортів іноземної селекції червоноягідної малини можна спробувати посадити такі сорти як: Латам, Фенікс, Моллінг, Міраж, Арабеска, Сенатор, Шотландська.
Жовті сорти малини цінуються за оригінальність забарвлення і за смак: ягоди мають мало органічних кислот, тому на смак вони здаються дуже солодкими. Кущі жовтих сортів малини відрізняються від звичних - червоних, вони зазвичай вищі і врожайніші. Сучасні сорти жовтоплідної малини здатні давати 2-4 кг з 1 куща. Приміром, Жовтий гігант з великими ягодами (4-6 г), урожай 4-8 кг з 1 куща; Жовта десертна, Сластьона жовта - 3-8 кг з 1 куща.

Чорноплідні сорти малини трапляються ще рідше, ніж жовті ягоди. Один з них - Кумберленд. Головна особливість цього сорту - розвиток бічних пагонів (до 1,5 м), що спричиняє надмірне загущення плантації та ускладнює догляд за рослинами.

Хвороби малини

Пурпурова плямистість малини (дідімелла), антракноз, сіра гниль – хвороби, які часто уражають малину.

Дідімела або лілова плямистість уражає стебла біля їх основи та в місцях прикріплення черешків до стебел. У цих місцях утворюються невеликі фіолетово-бурі плями. Пізніше вони стають пурпуровими або коричнюватими, розпливчастими, а згодом - буро-коричневими зі світлішою серединою, на якій з’являються темно-коричневі та чорні горбочки зі спорами. Поверхня кори розтріскується, відстає, й до осені плями окільцьовують увесь пагін. Хвороба може викликати масову загибель пагонів та бруньок, особливо взимку. При ураженні листків на них утворюються коричнево-чорні плями, які розташовані ближче до верхівки листка та на головній жилці у вигляді трикутника.

Антракноз малини – найбільш розповсюджена та шкодочинна форма захворювання викликає враження стебел та молодих пагонів, у результаті чого ягоди лишаються недорозвинутими, а пагони часто відмирають. На пагонах хвороба проявляється у вигляді округлих або овальних різко окреслених плям (виразок). Спочатку вони фіолетові, потім сірі з червонувато-бурим обідком. За сильного ураження плями зливаються, з’являються поздовжні тріщини, кора набуває вигляду товстої коричневої корости з покритою виразками поверхнею, листки лишаються недорозвиненими, скручуються та дочасно обпадають. Особливо сильне ураження спостерігається у вологі роки, в загущених посадках, при внесенні великих доз азотних добрив.

Для запобігання хворобам використовуйте здоровий посадковий матеріал, вирізайте пагони малини, що відплодоносили, та спалюйте їх. Зниження захворювання спостерігається при весняному (до розпускання листя) обприскуванні 5% сечовиною, позакореневому підживленні в період бутонізації 0,5% сечовиною, обприскуванні 1% бордоською рідиною до цвітіння та після збору врожаю.

Сіра гниль уражає листки, бутони, квіти, плодоніжки, ягоди та нижню частину пагонів. Черешки листків та квітконоси буріють, на ягодах спочатку з’являється бура пляма, яка швидко розростається. Зелені ягоди буріють та всихають. У вологу погоду хворі частини вкриваються сірим пушком. Збільшується захворюваність малини у вологі роки.

Щоб зменшити ураженість, видаляють старі пагони та листя. Не слід вносити підвищені дози азотних добрив. Потурбуйтесь, щоб посадки не були загущеними, добре продувалися вітром. Під час збору врожаю видаляйте хворі ягоди, квітконоси, листки.

Шановні читачі! А які сорти малини вирощуєте ви? Чи, можливо, маєте оригінальний власний рецепт малинового варення? Пишіть все, що знаєте про малину та про що хотіли б дізнатися, в своїх листах.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування