AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » Скарбниця здоров’я


Скарбниця здоров’я


 

    Напевно, всі чули, що пророщене насіння деяких культур дуже корисне для здоров'я. Та деколи створюється враження, що його споживають лише спортсмени, йоги і схиблені на дієтах пані. Але це не просто натуральний продукт, а і справжній еліксир довголіття!

 

    Про користь пророщених зерен і паростків люди знали багато століть тому. Древні китайці, приміром, охоче їли пророщені боби. Між іншим, в Китаї сьогодні найнижча захворюваність на рак! До речі, ще Гіппократ рекомендував вводити в раціон пророщені злаки.

    Зерна або боби мають бути з короткими (приблизно 1-3 мм) корінцями, без листочків. Не менш корисні і зелені паростки з довгими корінцями і листям. А користь їх полягає в підвищеному вмісті вітамінів і мінеральних речовин.

    Особливо корисні з цієї точки зору пророщена пшениця, квасоля, соя і гарбуз. Усі ці культури доступні кожному з нас. Окрім того, проростки сьогодні можна придбати в аптеках, спеціалізованих магазинах і навіть супермаркетах.

    Можливо проростити насіння і в домашніх умовах. Потрібно засипати добре промиті в холодній проточній воді зерна в посудину з плоским дном і залити водою так, щоб вона не покривала повністю верхній шар. Накрити зверху серветкою або бавовняною тканиною і поставити в тепле місце. Через 6-12 години зерна, що спливли, видаляють, воду виливають і замочують насіння повторно.

    На пророщування потрібно зазвичай 2-3 доби. Коли паростки, що пробилися, досягнуть довжини 1 мм, їх слід знову промити і трохи підсушити. Тепер вони придатні до вживання.

 

Зрозуміло, кожна культура має особливі властивості, що впливають на організм.

 

   Отже...

   Паростки пшениці - сьогодні найбільш популярний натуральний продукт для оздоровлення. Завдяки набору вітамінів вони покращують стан шкіри і волосся, як джерело клітковини очищають організм, підвищують імунітет, запобігають серцево-судинним і онкологічним захворюванням. Фахівці вважають, що пшеничні проростки мають омолоджуючий ефект. Тому той, хто регулярно споживає їх, має всі шанси реально подовжити собі життя.

   Пророщена квасоля - джерело вітаміну С, заліза, калію, амінокислот. Включення її в раціон покращує обмін речовин, заспокійливо діє на нервову систему, а також допомагає в боротьбі з вірусами і мікробами. Корисно вживати проростки квасолі в період різних епідемій, а також для профілактики атеросклерозу і цукрового діабету.

   Проростки сої рясніють вітамінами групи В, вітаміном С і каротином, клітковиною, численними корисними макро- та мікроелементами і незамінними амінокислотами. Цей скарб нормалізує обмін речовин, стимулює роботу головного мозку і нервової системи, захищає від серцевосудинних та онкологічних захворювань, хвороб печінки і підшлункової залози. Рекомендується вживати пророщену сою для боротьби з авітамінозом.

   Пророщене насіння гарбуза багате, перш за все, на цинк, воно корисне при стресах, сприяє стимуляції розумової активності, покращенню пам'яті. А ще цинк поліпшує репродуктивні функції. Зокрема, підвищує потенцію.

 

    Як правильно вживати пророщене насіння і паростки? 

    Молоді пагонці втрачають свої цілющі властивості вже через 20 хвилин після зрізання. Що ж до пророщених зерен і насіння, то їх можна зберігати в холодильнику не більше двох діб. Їх не рекомендується піддавати термічній обробці. Найкраще споживати 50-100 г на день.

    Ми можемо скаржатися на те, що пророщені злаки несмачні. Тож для поліпшення їхніх смакових якостей проростки можна подрібнювати і додавати в різні страви. Можна готувати з них з суміші, додавши горіхи, мед, свіжі або сушені фрукти. Зелені паростки використовують як компонент для салатів.

    Проте вживати пророщені злаки і боби протипоказано при загострених станах хвороб травного тракту, а також дітям і літнім людям.

 

    Де відшукати «гормони щастя»

    Вітаміни і мікроелементи, що містяться в деяких продуктах, сприяють виробленню так званих «гормонів радості й бадьорості». Пригадаємо - до яких продуктів тягнеться рука, коли сумно? Правильно, до солодощів! А чим хочеться поласувати, коли зовсім немає сил? Звичайно ж, м'ясом! Вибирайте те, що хочете саме ви, і навіть взимку відчуватимете себе на всі сто.

    Знімають стрес: жирна риба (лосось, макрель, сардини і анчоуси), волоські горіхи, зернята і авокадо. У чому секрет? Всі ці продукти багаті корисними омега-3 кислотами – справжніми природними антидепресантами. Численні дослідження показали: від стресу рідше страждають ті люди, в організмі яких більше омега-3 кислот.

    Допомагають підбадьоритися: червоне м'ясо, курага, чечевиця і червона квасоля. У чому секрет? Ці продукти – кращі джерела заліза. Воно необхідне для підвищення рівня гемоглобіну в крові (а це сприяє приливу енергії і бадьорості). До речі, залізо, що міститься в м'ясі, покращує засвоєння мінералів із рослинної їжі. Тож кращий гарнір до яловичини – овочевий салат.

    Заряджають оптимізмом: шоколад, макаронні вироби і молочні продукти. У чому секрет? Триптофан – амінокислота, що міститься в цих продуктах, необхідна для створення гарного настрою і стимуляції відчуття гармонії. А фенілетиламін (речовина, на яку багатий шоколад) збуджує центри задоволення в мозку і підсилює відчуття благополуччя і закоханості.

 

    Смачного!

    Лосось зі скориночкою з горіхів і сиром

Філе лосося посоліть, поперчіть і викладіть у форму. Змастіть рибу розтопленим вершковим маслом і посипте товченими горіхами, петрушкою і сиром. Запікайте 15-20 хвилин при температурі 190°C.

 

    Салат з яловичини з квасолею

 Перемішайте відварену нарізану моркву, консервовану квасолю, нарізану відварену яловичину, твердий тертий сир і подрібнену червону цибулю. Посоліть і поперчіть – за смаком. У якості приправи краще використовувати майонез.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування