AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » Женьшень з нашого городу


Женьшень з нашого городу

     Мабуть, не знайдеться українця, який би не любив смачного червоного борщу. А от про особливості його головного інгредієнта – столового буряка – знає не кожен.

     Узимку, коли за вікном поскрипує морозець, а на столі парує гаряча картопелька, розумієш, що у будь-якої пори є свої привабливі сторони. Тож не перипетії погоди впливають на настрій, а – наше сприйняття оточуючого світу. І тут першу скрипку грає самопочуття. «В здоровому тілі - здоровий дух» - констатує народна мудрість. Отож, щоб радіти завтрашньому дню, сьогодні потрібно закладати підвалини міцного здоров’я. І не має значення, що за вікном холодний грудень, матінка-природа подбала, щоб за будь-якої пори року ми мали достатньо засобів для зміцнення організму. Одним із них є усім відомий та багатьма улюблений червоний буряк.

     Вітамінна бомба

         На Русі буряк з’явився в X ст. і дуже швидко посів важливе місце у харчуванні. Однією із найцінніших його властивостей є велика кількість пектинових речовин, які захищають організм людини від руйнівної дії радіоактивних елементів і важких металів. Пектини не дають розвиватися в кишечнику шкідливим мікроорганізмам, беруть участь у виведенні холестерину.

У народі буряк ще називають українським женьшенем. І досить влучно. Адже буряк містить силу силенну вітамінів та мікроелементів.

Він чудово нейтралізує кислотність шлункового соку, заспокоює нерви, знижує кров’яний тиск. У 100 г буряку міститься 966 мг цинку, 683 мг марганцю, 228 мг калію, 120 мг кальцію, 86 мг натрію, 43 мг магнію і фтору, 17 мг фосфору, 16 мг молібдену, а також кобальт, залізо, вітаміни - С, групи В, РР, Р, пантонтенова і фолієва кислоти,

 

клітковина, органічні кислоти. Багато з перерахованих мікроелементів входять до складу ферментів, що регулюють кровотворення в організмі людини. Так, кобальт, що міститься в буряку, витрачається для утворення вітаміну В12, який в організмі людини синтезується мікрофлорою кишечника. Вітамін В12 та фолієва кислота беруть участь у творенні еритроцитів крові. Тому буряк, і передусім буряковий сік, рекомендують для лікування малокрів’я (анемії), призначають жінкам дітородного віку та в клімактеричному періоді.

            Буряковий сік багатий на йод, марганець, мідь, цинк. Останні три елементи також впливають на процеси кровотворення і обміну речовин, на функції статевих залоз. Цинк підтримує дію інсуліну, підвищує гостроту зору, його активно потребує організм у разі інфаркту міокарда. Калій, що міститься в буряку, корисний при лікуванні гіпертонічної хвороби, захворювань серцево-судинної системи, атеросклерозу. Червоні пігменти соку зміцнюють капіляри, розслабляють спазми судин, знижують кров’яний тиск (для отримання бурякового соку найкраще використовувати червоні сорти, без білих прожилок). Сік буряка багатий азотними сполуками і, передусім, білками. Небагато овочів можуть порівнятися з буряком за вмістом амінокислот. З бетаїну (азотної сполуки) в організмі людини утворюється холін. Він протидіє ожирінню печінки і має протисклеротичну дію. А похідна від холіну речовина – ацетилхолін - незамінна для нормальної роботи нервової системи.

             За кількістю вітаміну С буряк не поступається картоплі, а пектинових речовин у ньому більше, ніж у яблуках і моркві, тому салати зі свіжого буряку незамінні для лікування захворювань кишечника, особливо з гнильними і бродильними процесами, а також у разі затвердінь. Пектинові речовини буряка здатні також зв’язувати солі важких металів. Важливо й те, що за вмістом йоду буряк входить до числа овочів, які найбільш повно забезпечені цим елементом.

 

Лікування з насолодою

           Народна медицина рекомендує використовувати буряк при найрізноманітніших захворюваннях. Завдяки бетаїну і бетаніну він сприяє зміцненню капілярів, зниженню кров’яного тиску і кількості холестерину в крові, поліпшенню жирового обміну, роботі печінки, а отже, рекомендується при ожирінні, гіпертонічній хворобі, закрепах, хворобах печінки і нирок. Варений буряк і його відвар має виражену послаблюючу дію. Буряк корисний для хворих з вадами серця та людей літнього віку. Під час споживання буряка в кишечнику утворюється і всмоктується в кров велика кількість індолу - речовини, що стимулює дезінтоксикаційну функцію печінки, завдяки чому забезпечується протиопухолевий захист.

           Ще наші предки хворим на ангіну рекомендували до склянки свіжовичавленого бурякового соку додати 1 ст. л. яблучного оцту. Полоскати горло 5-6 разів на день, можна ковтати по одному ковтку під час полоскання. Таке лікування ефективне та зовсім безпечне.

            У разі застуди приготуйте такий смачний та цілющий напій - 100 г соку червоного буряка і столова ложка меду. Перемішайте і пийте по дві, три столові ложки двічі на день. Таким розчином можна закапувати ніс під час нежитю - по 5 крапель у кожну ніздрю 5 разів на день протягом 3-5 днів.

            Якщо у вас недокрів’я, ослаблена імунна система і не допомагають засоби традиційної медицини, спробуйте пити по 1 склянці свіжого соку столового буряка на день протягом 3-4 тижнів. Цей сік також сприяє очищенню нирок, печінки і жовчного міхура, нормалізує обмін речовин.

            При гіпертонії (підвищеному артеріальному тиску) вживайте сік сирого буряка, витриманий в холодильнику 2 години: по 1/3 склянки за півгодини до їди.

             Дуже корисний червоний буряк хворим на цукровий діабет. Свіжий сік цього овоча пийте регулярно по чверті склянки 4 рази на день.

 Також червоним буряком лікують жовчнокам’яну хворобу. Приготувати ліки нескладно. Кілька коренеплодів буряка почистити, нарізати і варити до загуснення відвару. Вживати по 1/4-3/4 склянки тричі на день протягом тривалого часу (ймовірне зцілення).

             При гіпертонії, спазмах судин, а також як легкий послаблюючий і заспокійливий засіб рекомендують пити сік буряка в суміші з журавлиним соком (2:1) або з медом (1:1). При закрепах буряковий сік треба пити обов’язково натщесерце.

           За наявності пухлин народна медицина рекомендує по півсклянки бурякового соку 3-4 рази на день натщесерце. Протипухлинні властивості соку буряка ще недостатньо вивчено, але деякі досліди на тваринах дають позитивний ефект - пухлини розсмоктуються.

            При ранах і наривах добре змочувати буряковим соком лляну серветку і робити на хворе місце примочки. Сік буряка справляє чудову протизапальну і загоювальну дію.

             Для поліпшення пам’яті сік буряка змішайте з соком яблук в пропорції 1:1 і випивайте склянку суміші за півгодини до сну щодня - і ваша пам’ять збереже молодість до самої старості!

             Важливо те, що свої цілющі властивості коренеплоди буряка зберігають і після тривалого зберігання. Тому його сирий сік незамінний для здоров’я цілий рік. Він захистить і допоможе позбутися багатьох хвороб.

 

Господиням на замітку

   Окрім цілющих ліків з буряка можна приготувати багато поживних  та корисних салатів. Наприклад, салат з буряка та яблук. Для нього потрібно 3 яблука, 1 цибулина, 50 г рослинної олії, 1 ч. л. оцту, сіль, перець. Цибулину нарізають півкільцями, солять, поливають оцтом і залишають на 30 хв. маринуватися. Буряк варять «у мундирі», охолоджують, чистять та  дрібно шинкують. Яблука потрібно очистити від шкірки й насіння і порізати дрібною соломкою. Потім всі складники змішують, солять, перчать і заправляють олією. Цей вітамінний салат має цікавий пікантний смак та є чудовим вітамінним засобом.

Багатьом до смаку прийдеться оригінальний салат з буряка із часником та родзинками. Для його приготування потрібно - 2 буряки, 1 зубчик часнику, 1 ст. ложка родзинок, 2 ст. ложки сметани. Буряк очищають, промивають і нарізують соломкою. У каструлю укладають буряк, додають гарячу воду так, щоб вона ледве покривала буряк. Родзинки перебирають, промивають і додають до буряка. Буряк та родзинки доводять до кипіння і настоюють без нагрівання під закритою кришкою 15-20 хвилин, охолоджують. При подачі на стіл додають дрібно посічений часник і заправляють сметаною. Смакуйте з користю!

 

                                                                       Людмила СВІТЛЕНКО

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування