AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Інформація » Органічне землеробство допоможе захистити клімат


Органічне землеробство допоможе захистити клімат

    Наукові дослідження доводять: органічне землеробство залишає менш помітний вуглецевий слід, ніж звичайне. Основна перевага його полягає в зовсім іншому підході до управління родючістю ґрунту.

    Нині гаряче обговорюються заходи і стратегії по зменшенню глобального потепління. У ньому сільське господарство відіграє одну з ключових ролей: з одного боку - шкодить, бо виробляє значну кількість парникових газів, з іншого - саме ж і страждає, наприклад, через зміну рівня і тривалості опадів або поширення хвороб і шкідників. Тому дуже важливо якомога швидше перейти на більш сприятливе для клімату планети сільське господарство.
    Чи може органічне землеробство вирішити цю проблему? Так. Бо виявляється, серед ряду позитивних чинників органічне фермерство показує і більш високу енергоефективність. Вуглецевий слід такого виробництва менший, ніж у традиційного агровиробництва. Про це свідчать численні наукові дослідження.

    Одна з переваг органічного землеробства - інші методи управління родючістю ґрунту: завдяки відмові від синтетичних добрив і пестицидів, в ґрунтах зберігається велика кількість енергії, не виділяється парниковий газ двоокису вуглецю і ще більш руйнівний оксид азоту, який виникає при їх виробництві та використанні.

    Вплив оксиду азоту на клімат у 300 разів сильніший, ніж вплив CO2. Більш того, органічні господарства допомагають знизити концентрацію парникового газу в атмосфері за допомогою створення вуглецевих поглиначів: висока частка пасовищ (для кормових культур і випасу) і сільгоспкультур (наприклад, бобових) збільшує родючість ґрунтів і, тим самим, підвищує вміст гумусу в ґрунті. До того ж частка культур, які висушують гумус (наприклад, кукурудза), в

 

органічному виробництві набагато менша, ніж у звичайному. Аналізи землі в традиційних агропідприємствах показали: вона, навпаки, є джерелом великої кількості вуглецю через згадувані культури, сівозміни та інтенсивне землеробство.
    Ще гірше те, що кожного року вирубуються цінні ліси, в т.ч. тропічні, щоб отримати нові землі для задоволення зростаючого попиту на сою. З точки зору їх неоціненної важливості, особливо для світового клімату, це веде до непередбачуваних наслідків.
    Галузь тваринництва несе відповідальність за 2/3 сільськогосподарських викидів парникових газів, які утворюються, головним чином, у результаті руйнівної схеми виробництва кормів. У той же час викиди газу в органічному землеробстві набагато нижчі: тут фермери утримують менше тварин на 1 га, що зменшує прямі викиди метану.
Як відомо, цей газ утворюється жуйними тваринами і в 23 рази шкідливіший для клімату, ніж СО2. До того ж, корови в органічних господарствах живуть довше, дають більше молока, тож у такий спосіб можна вирощувати менше тварин. Отже, зменшується вплив на клімат при виробництві органічного молока, навіть коли розрахунок ведеться на 1 літр.

    Сьогодні органічному землеробству кинуто виклик. І, незважаючи на те, що це найбільш сприятливий для клімату нашої планети шлях виробництва продуктів харчування, необхідне все ж таки поліпшення його організації. Одне з ключових питань - як підвищити продуктивність агросектору стійкими і доброзичливими по відношенню до тварин методами. Наприклад, це може бути поліпшення селекції рослин і тварин. Щоб допомогти в цьому, необхідно проводити подальші наукові дослідження. Іншими заходами можуть бути: зменшення оранки землі або навіть повна

 

відмова від цієї технології, використання таких технік управління родючістю ґрунтів, які б скорочували викиди в атмосферу. А ще і звичайні, і органічні агрогосподарства повинні відмовитися від використання болотистих ґрунтів, які при осушенні є значним джерелом парникових викидів.

                                                                                 Підготувала Ольга ЗАРІЧНА

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування