AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Народний календар » Серпень – місяць хлібороба


Серпень – місяць хлібороба

 Назва місяця походить від слова «серпанок». Це легка пелена, що застилає й огортає землю. Завдяки сонячному та місячному серпанку земна природа захищається від згубного впливу нечистої сили. Саме тому в цьому місяці святкують Три Спаса. 

    Серпень - останній місяць літа, найголовніший у сільському господарстві. Селянину та фермеру треба провести в ньому три основні роботи: викосити, зібрати врожай, зорати, та ще й засіяти.

 

                                                                                                                 

   1 серпня - Пресвятої Мокрини. За цим днем визначали, якою буде осінь: якщо зранку йтиме дощ — осінь теж почнеться дощами. Якщо дощ опівдні - дощова буде середина осені, а задощить надвечір, буде з дощами кінець осені. Примітили й таке: дощ на Мокрини застерігав - наступного року буде мокре літо і добре вродять жита.

    2 серпня - Святого Іллі Пророка. Ілля — один із найулюбленіших святих у народі. Його вважали охоронцем врожаю, розпорядником дощів і злив, покровителем грому та блискавок, називали Іллею-Громовержцем. До Іллі найобачніші господарі намагалися закінчити жнива і під грозу казали дітям, що то святий Ілля на полі копи лічить і гнівається, посилаючи громи і блискавки на лінивих і недбайливих.

    6 серпня - Мучеників Бориса і Гліба. До цього дня повсюди в Україні достигали всі хліба: «Прийшов Борис і Гліб — достиг у полі хліб»; «На Бориса і Гліба берися до хліба»; «Борис і Гліб сіють ранній хліб». А ще у цей день починали збирати гриби.

    7 серпня - Ганни-холодниці. За цим днем прогнозували погоду на всю зиму: яка погода до обіду — така зима до грудня, а яка після обіду - така буде після грудня. Якщо ранок холодний, то й зима буде сувора й морозяна, а коли йде дощ — часто випадатимуть сніги.

    9 серпня - Пантелеймона-Паликопа. Якщо хто возить копи з поля на тік у день Пантелеймона, то ризикує, що за таку неповагу до свята згорять у нього копи, а іноді й дворище спалить Паликопа. Якщо у цей день сталася пожежа, то загасити її можна тільки після того, як тричі обійти навколо хати чи току з іконою святого Пантелеймона-мученика.

    14 серпня - Маковія і Першого Спаса. На Маковія в церквах відправляють пообідню службу Божу, святять мак, волошки й чорнобривці.

    З Маковія починається найкоротший двотижневий Успенський піст — Спасівка.

    З цього дня починають відлітати у вирій ранні птахи.

    19 серпня - Спас Великий. Одне з найбільших річних християнських і хліборобських свят, його ще в народі називали святом урожаю. «У день Преображення Господнього, тобто на Спаса, дозрівають яблука й груші-спасівки. Їх зривають і несуть до церкви для освячення, разом із порізаним шматками медом-стільниками.
    До цього часу закінчуються жнива. У день завершення жнив буває сільське свято — обжинки.
    28 серпня - Успення і перша Пречиста. У цю пору повністю закінчували жнивувати, натомість розпочинали сівбу озимини. Після Успення вже починається «молоде» бабине літо. Якщо в цю пору гарна погода, то в «старе» бабине літо, після 11 вересня, передбачалася негода.

    29 серпня - Нерукотворного Образа Ісуса Христа. На третього Спаса колись випікали з нового врожаю хліб, пиріжки, печиво, пригощали ними родичів і сусідів, похваляючись добрим врожаєм. Якщо цього дня починали відлітати журавлі — чекали ранньої зими.

Наталя ДОВБНЯ

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування