AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Народний календар » Народний календар. Березень


Народний календар. Березень

    8 березня – Міжнародний жіночий день.

    8 березня – “Обертенія” – обертення чесної глави Іоана Хрестителя. Птахи повертаються з вирію. Святий Іоан чудом своєї глави вертає їх назад. У цей день чоловік “до жінки вертається”, тобто починає її дужче кохати. Заборонений день для прання. Бажано молоти зерно на борошно. Якщо в цей день по снігові, то і в квітні по снігові, якщо по голому, то і в квітні по тому ж.

     9 березня – Іванів день. Птахи в пошуках гніздів’я. Підготовка птиці до повернення у рідні краї.

    10 березня – Тараса безсонного. Вважалося, що після цього дня не можна спати вдень, бо нападе лихоманка. Крім того, хто спить вдень – проґавить роботи у полі й залишиться без зимового запасу.

    13 березня – Василя-плаксивця. Вважалося, що в цей день весна “повністю забирає своє право від зими”, бо “Василь зі стріхи капає – зиму поквапує”. Якщо в цей день дощ, то літо вдасться щедрим на урожай хліба. Ранній приліт жайворонків – прикмета теплої весни.

    14 березня – Євдокії, Явдохи-плющихи. За старим стилем це перший день весни, а отже, має прокинутися байбак. Люди в цей день особливо пильнували за погодою, щоб запрогнозувати весну і літо. Як вода капає зі стріх, то ще довго буде холодно. Увесь день погожий – усе літо пригоже. Якщо біля порога калюжі води, то пасічники купатимуться в меду. Яка Явдошка – таке і літо. Теплий вітер – на мокре літо, північний - на холодне. Холодний день – доведеться годувати худобу зайвих два тижні.

    15 березня – Федота. Якщо в цей день вітряно й холодно, то довго не з’являтиметься трава, а тому казали: Федот кошматий – паші не мати”. Якщо в цей день повіє теплий вітер, слід чекати теплого і вологого літа, а якщо сніг – літо буде холодним, дощ – літо дощове.

    18 березня – Конона. Святкували переважно власники коней, оскільки Конон вважався покровителем цих тварин. Жінки в цей день передивлялися й перебирали городнє насіння: На Кононовій днині город сниться господині”. У цей день городники готували теплиці, а на півдні України селяни починали копати городи.

    25 березня – Григорія. До цього дня у селян є багато прикмет, пов’язаних із туманами. Вранці туман огорнув шлях за селом – щедро вродять конопля та льон. Якщо на Григорія захворіє кінь, то хворітиме усе літо, його не можна буде прилучити до польових робіт.

    29 березня – Тимоша, Хоми, Весногрій. У давнину мовили: Прийде Хома, то не страшна й зима”, або Прийшов Хома – вважай, що зими нема”. У народі казали, що в цей день весна вже в дорозі, прийшла до дверей, а тому Тимошеве тепло віє – старого гріє”.

    30 березня – Теплого Олексія, Олекси. Цей день уже вважався весняним. Селяни готували польовий реманент, але не працювали, а стежили за погодою. Якщо на Олексія тепло, то і весна буде теплою. Також казали: На Олексія кидай сани, готуй воза”. А пасічники в цей день обов’язково діставали вулики.

    31 березня – Кирила. У цю пору часто псуються дороги і бувають заморозки. Селяни говорили: Минув Олексій, Кирило каже: “Ще не сій!” Зацвіла мати-й-мачуха – бути теплу. Тому чоловіки ще раз ретельно перевіряли реманент, збіжжя, а жінки – насіння городніх культур. Найобережніші не планували ближчими днями якихось робіт на городі, пам’ятаючи, що „після Кирила святого ще морозу буває много”.

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування