AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Народний календар » Народний календар. Травень


Народний календар. Травень

    Травень – вінець весни, найпрекраснішої пори року. Його здавна люблять в народі, бо квітують немов облиті молоком сади, зеленіє земля, ліси й гаї наповнюються пташиним співом і гомоном. Природа повстає у всій своїй чарівній красі – світ довкола немов святкує свою вічну молодість, своє вічне оновлення.
    2 травня. Івана Старопечерника (Преподобного Іоана)
    Колись у цей день дівчата й молодиці виносили до ставків і річок сувої натканого за зиму полотна, замочували їх у воді, збивали прачами і, висушуючи, білили під яскравим парким сонцем, час від часу скроплюючи водою. Розпочинали цю роботу саме на Івана.
    5 травня. Луки-весняного (Святого апостола Луки)
    До Луки часто на селі вже часто кінчалися запаси хліба і ставало все голодніше. Тому й говорили: «Дочекалися Луки: ні хліба, ні муки». У цей день господині садили цибулю.
    6 травня. Юрія або Георгія (Святого Георгія Побідоносця)
    Святий Юрій вважався покровителем пастухів і захисником худоби, особливо корів. У цей день виганяли худобу на пасовисько. Виганяючи з двору корову, стелили перед воротами червону крайку і слідкували: якщо корова не зачіпала крайку ногами, то протягом  року не хворітиме, її не зачеплять вовки-розбійники.
    9 травня. День Перемоги
   День Перемоги уже давно з офіційного став святом Всенародним. Це день, коли наші брати, батьки й діди, принісши в жертву своє молоде життя в здоров’я, здобули Перемогу над фашизмом, здолали велику біду, що загрожувала всьому людству планети.
    13 травня. Якова  (Святого апостола Іакова)
    До Якова пасли худобу на полях, тому й казали: «На Якова трава ніякова». Якщо у цей день теплим буде вечір, а ніч – тиха й зоряна, то  буде гарне сухе, тепле й сонячне літо.
    14 травня. Яреми (Святого пророка Ієремії)
    Колись говорили, що на Яремин день і лінивий виходить в поле. Коли на Ярему день погожий, то й у жнива буде сонячно, а коли негода – буде сувора зима. Господар, який сіяв у цей день, не давав у позику ні грошей, ні зерна, ні шматка хліба, бо не вродить гарний хліб на його полі того року.
    15 травня. Бориса і Гліба
    Святих Бориса і Гліба в народі вважали хліборобами, сівачами, тому й намагалися у цей день відсіятись. На Бориса і Гліба соловейко співав день і ніч,  не вгаваючи, тому  в народі говорили: «Соловей співає, доки ячмінь колосу не має, а з`явиться колос – пропав голос».
    18 травня. Ярини (Великомучениці Ірини)
    За народним календарем – Ярини-розсадниці. На Ярини господині починали висаджувати розсаду капусти на городах, бо вже стає по-справжньому тепло – «Прийшли Ярини – не закривай сіни».
    19 травня. Йови
    Або ще як казали – Йови-огірочника, чи «огірковий день». Сіяли огірки, квасолю, горох, боби. Вважалося, що коли вранці роса, а вдень ясна погода – буде добрий врожай городини.
    21 травня. Івана (Святого апостола і євангеліста Іоана Богослова)
    В народі це свято називали Івана Пшеничного. Добрі господині випікали пиріжки з печінкою, картоплею, капустою, квасолею, сушеними грушами, калиною і щедро пригощали ними жебраків, богомольців, що йшли на прощу,  і взагалі подорожніх.
    22 травня. Миколи-весняного (Перенесення молей Святого Миколая Чудотворця)
    Микола Чудотворець - один із найпопулярніших у народі православних святих, але його, як правило, навесні не святкували, бо віддавали перевагу Миколі-зимньому (19 грудня). З давніх часів збереглися народні прислів`я: 
До Миколи не буде тепла ніколи.
Як не побачиш до Миколи колосу, то буде плачу й голосу.
    23 травня. Трійця. Симона Зілоти

    День Святої Трійці - одне з трьох головних християнських свят (разом із Різдвом Господнім та Воскресінням Господнім, належить до

дванадцяти свят Православної Церкви).

    Святого апостола Симона.  На Зілоту знахарки збирали лікарські трави, бо тоді вони мали найбільшу силу. Зілля заготовляли до схід сонця. Відшукавши потрібну рослинку, жінка повертала обличчя на схід, хрестилася й читала потрібну молитву, а потім повернувшись на захід, виривала облюбоване зілля й примовляла: «Мати Божа ходила, зілля родила й поливала – нам на поміч давала». На Зілоту годували корів жовтими квітками й травою, щоб молоко й масло було жовтим. Зібране у цей день масло вважалося чудодійним і його зберігали для дітей.
    24 травня. Мокія-мокрого
    Якщо на Мокія мокро, дощ чи туман – все літо буде дощовим і мокрим, а за все літо повинно було бути сорок дощових днів. А ще Мокія вважали володарем грому і тому намагалися задобрити його молитвами, щоб не нашкодив.

                                                                     Підготувала Ольга Моторна

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування