AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Власний дім » ЯК СЕБЕ ПОЧУВАЄ ВАШ ДАХ?


ЯК СЕБЕ ПОЧУВАЄ ВАШ ДАХ?

    Абсолютно всі споруди - будинок, лазня, котедж, навіть сарай – можуть змінити свій вигляд до невпізнанності. Варто лише поміняти на них дах. А вже значення даху в житті самої будівлі переоцінити просто неможливо.

    Осипався кут фундаменту? - Нічого страшного (якщо він, звичайно, не руйнуватиметься далі). Щілини у стінах? - Ну холодно в будинку, опалювати треба більше. Вікна, двері відвалюються? - Дошкою підіпрем!

    Але якщо протік дах, тут уже найзатятіший ледар бере інструмент і лізе ставити латки! І справа навіть не в тому, що вода за комір тече: якщо потік дах - будинок залишиться будинком не довше ніж кілька місяців. Потім вже доведеться, крім даху, ремонтувати все - і стіни, і перекриття, і підлогу, і стелю, і фундамент. Причому ремонтувати капітально!

Вступ довгенький, та з нього випливає висновок: дах - дуже відповідальна річ! Тому більшість з нас і відшукує фахівців, щоб дачку покрили, або на будинку в селі, що дістався у спадщину, дах поміняти.

    Тим часом, аби поставити гарний, міцний дах цілком достатньо однієї пари роботящих рук. Краще, звичайно ж, двох.

    У цій статті ми розповімо лише про деякі аспекти, які потрібно враховувати при установці даху. По-перше, форма. При виборі форми даху слід враховувати багато факторів, що впливають на його експлуатаційні якості. Наприклад, ви живете в регіоні, де багато дощів і снігу? Тоді ухил даху роблять крутим. А там, де дмуть рвучкі вітри, - пологим. При ухилі даху 45° і вище сніг на ньому практично не накопичується. Але водночас, високі дахи схильні до впливу сильних вітрових навантажень і тому в районах з частими вітрами потребують посилення несучих конструкцій.
    Односхилий дах - скат спирається на зовнішні стіни. Як правило, застосовуються при зведенні дахів допоміжних будівель (таких як веранди, тераси), споруд простих конструкцій, виробничих або складських приміщень.

    Однією з найпоширеніших форм даху в малоповерхових будинках вважається двосхилий дах. Конструкція складається з двох площин, що спираються на стіни, розташовані на одному рівні. Дах простий у виготовленні і надійний в експлуатації.

    Вальмовий (чотирьохскатний) дах. Це два скати у вигляді трапеції, а два інших у торцевих стінах - трикутники (так звані вальми). Іноді чотирьохскатні покрівлі виконуються у вигляді напіввальмових. У цьому випадку бічні скати (напіввальми) зрізаються і мають по лінії ухилу меншу довжину, ніж основні. Напіввальмові дахи застосовують при необхідності захисту фронтону від несприятливих зовнішніх впливів.

    Шатровий дах. Всі його скати, у вигляді рівнобедрених трикутників, сходяться в одній точці. Визначальним елементом в ньому є симетричність. Застосовується для будівель у формі квадрата або рівностороннього багатокутника.

    Є також багатощіпковий дах. Його влаштовують як на прямокутних будинках, так і на будинках зі складною багатокутною формою плану. Ці дахи мають більшу кількість розжолобків (внутрішній кут) і ребер (виступаючі кути, які утворюють перетин скатів покрівлі), що потребує високої точності при розробці.

    Так званий "мансардний" тип даху влаштовується при використанні горища для житлового приміщення. Ця форма даху, в порівнянні із звичайним двосхилим, дозволяє вписати в її габарити великий об'єм приміщень. Разом із тим ламаний профіль даху в порівнянні з простим двосхилим профілем складніший у виготовленні, та сучасні технології дозволяють уникнути цих проблем. 

    Іншим найважливішим питанням є: чим все ж таки дах стелити? Насправді варіантів не так уже й багато. Наприклад: шифер, ондулін, металопрофіль, черепиця. Ось практично і все.

    Шифер - річ перевірена, досить довговічна, та робити з нього дах - справа важка, бо одна шиферина важить близько 20 кілограмів. А підняти її потрібно на 3- 4 метри від землі, до того ж не одну, а часто близько сотні. Якщо під рукою немає відповідного обладнання, то піднімати доводиться вручну. Крім цього, інших недоліків даху з шиферу я не бачу. Служить він досить довго, якщо по ньому не ходити постійно, і цілком може простояти без ремонту до 50 років.

    Отже, дах із шиферу досить міцний, довговічний і відносно недорогий. Інколи розпускають чутки про шкідливість азбесту й інших складових матеріалу. Гадаю, вони надумані, бо це дах, а не стіни, та й знаходиться він не в необмеженому просторі. Тож шкідливі речовини вільно випаровуються в атмосферу, без особливих наслідків для людини.

Про ондулін кажуть, що це звичайний руберойд або толь, тільки просочений фарбою. Міцність даху з нього залишає бажати кращого. Для виготовлення такого даху потрібно посилювати каркас додатковими рейками обрешітки, або робити каркас взагалі суцільним, щоб можна було ходити. Якщо, приміром, наступити на край такого покриття і там не буде каркасу, то можна упасти.

   Загалом, особливість людської психіки, схильність зомбуючого впливу реклами, зіграла і тут свій злий жарт. Довговічність ондуліну дуже сумнівна і можливо, що років через 10 він знову вийде з моди і отримає свою реальну вартість. Роль його в будівництві буде альтернативною шиферу, як більш дешевого матеріалу. І навіть тоді його стелити буде невигідно через подорожчання каркасу. Це моя особиста думка, вона може бути і помилковою.
   Металопрофіль. По суті, до цього матеріалу претензій нема. Дах із заліза у всі часи був дорогим і престижним. Естетичні якості – на висоті. Дах з металопрофілю звичайно дорожчий, ніж із шиферу, та дешевший за ондуліновий майже в два рази. І той факт, що він дорожчий шиферного, з лишком окупається якістю і естетикою. Монтаж такого даху простий, при настилі дуже швидко є результат (прості і надійні кріплення, легкість конструкції). Крім цього дах матиме високу тривалість експлуатації. Думаю, це найкращий вибір для вашого будинку.

   Єдиною альтернативою металопрофілю є металочерепиця, єдиною відмінністю - його форма, що нагадує черепицю, та трохи вища ціна і ускладнення монтажу. А в цілому матеріал того коштує, він на порядок красивіше. Суть та ж сама - той же фарбований тонкий метал 0,5 міліметрів. І жодних цвяхів.

   Черепиця дуже цікавий матеріал. Із практичної точки зору єдиною його перевагою є довговічність. Термін використання майже необмежений. Дійсно, стоять будинки і 50 років, і ціле століття, і більше. Буває, що дерев'яний каркас згниває, а ціла черепиця валиться всередину горища, її беруть, перекладають на іншу будівлю і там вона ще довго служить.

А ось недоліків у черепиці безліч. По-перше, вона страшенно дорога, ціна її по-суті астрономічна, не сумісна з життям, так би мовити. По-друге, вона безжально важка, такий дах може навіть будинок розвалити. Під дах з черепиці потрібен досить міцний і дорогий каркас. По-третє, монтаж такого даху - дуже копітке, повільне і дороге задоволення. Без досвіду самому братися за таку роботу не можна, бо це небезпечна для життя справа - жити під таким дахом.

   Власне, є ще кілька варіантів, та думаю, для роздумів вам вистачить. Поміркуйте добре, який саме і з чого ви будете робити дах вашому дому. Зважте всі за і проти. Лише після цього сміливо приступайте до замисленого і вже не зупиняйтеся до переможного кінця.

 

                                                                            Тетяна ГНІЗДИЦЬКА

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування