AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Власний дім » Чиста вода з криниці


Чиста вода з криниці


З настанням весни в колодязі з
являється каламутна і жовта вода, насамперед це пов’язано з таненням снігу. Інколи ж, незалежно від пори року, вода у колодязі стає затхлою та брудною. Звісно, споживати воду в таких випадках ризиковано. Але що врятує ситуацію і поверне свіжість та прозорість воді?

Каламутніє вода в колодязі навесні з однієї причини: тала вода просочується з поверхні землі вздовж зрубу або кілець і змішується з чистою, що надходить з більш глибоких джерел. Щоб перешкодити появі каламутної води в колодязі, влаштовують глиняний замок. Як його зробити? Насамперед для цього потрібна глина. Простір навколо стін колодязя на глибину не менше метра і на відстані близько півметра заповнюють глиною. Її добре ущільнюють, а верхній шар укладають так, щоб утворився ухил убік від стін. Зверху зазвичай насипають щебінь або бетонують, щоб було зручно підходити до колодязя. Ухил глиняного замку не дозволяє воді застоюватися біля колодязя, а шар глини не дає їй просочуватися вздовж його стін.

Якщо ви розумієте, що проблема набагато серйозніша, то існує старий і перевірений спосіб очистки води в колодязі - дезінфекція шляхом хлорування води. Робиться це так: у відповідну ємність заливаємо 1 л холодної води, додаємо 300-350 г хлорного вапна і перемішуємо. Отриману суміш виливаємо в 10-літрове відро з водою і знову ретельно перемішуємо. Розчину даємо деякий час відстоятися. Потім, намагаючись не збовтати осад, обережно зливаємо прозору рідину в іншу ємність. Це і є дезінфекційний розчин, концентрація хлору в якому становить близько 3%.

Для дезінфекції води в колодязі на 1 м3 води необхідно приготувати 10 л такого розчину. Потрібну його кількість заливаємо в колодязь. Цим же розчином за допомогою обприскувача обробляємо стіни, після чого колодязь залишаємо відкритим на добу. Воду після подібної дезінфекції колодязя необхідно відкачувати кілька разів, до тих пір, поки не зникне присмак хлору.

Та існують нові розробки і препарати, які допоможуть справитись з очисткою води набагато швидше і якісніше.

Колодязь чи свердловина?

Більшість людей в сільській місцевості сьогодні все частіше обирають для видобутку води свердловину. Хоч і дорого виходить, але вода, кажуть, чистіша, та й загрози браку води свердловина не має. Але давайте поговоримо детальніше про вибір між колодязем та свердловиною та зважимо всі «за» та «проти».

Для автономного водопостачання будинку, враховуючи господарські потреби і поливи (до 1-2 м3 добової потреби) підійде колодязь за наявності водоносного горизонту від 5 до 20 метрів.

Частіше у виборі «колодязь чи свердловина» вирішальне слово говорить гаманець, а не здоровий глузд, адже невеликий колодязь дешевший за свердловину. Гарантія на якісні колодязні кільця - 50 років (хоча замулитися він може вже через 3-4 роки, втім його чищення простіше аналогічної процедури зі свердловиною), та і ремонт кілець, що руйнуються, не такий складний, як ремонт свердловини. Мінусом свердловини є й те, що заїзд бурової установки на ділянку може потребувати додаткової площі й доведеться знімати забір, руйнувати клумби і газони.

Будівництво колодязя, як загалом і буріння свердловини, можливе цілий рік. Проте навесні, в період танення снігів, можна серйозно помилитися з глибиною колодязя через високий рівень ґрунтових вод: колодязь, викопаний в квітні, може виявитися сухим взимку. Тому краще копати колодязь взимку і восени, коли водний горизонт має найнижчий рівень.

Те, що колодязь - найпростіший і дешевий варіант водопостачання – теза спірна, вартість риття колодязя середньої глибини (10 кілець) — задоволення не з дешевих. Але якість води – під великим сумнівом: водозабір походить з безнапірних ґрунтових вод, які є нічим іншим, як відходами людської діяльності, злегка відфільтрованими ґрунтами. Весною і після дощів вода в колодязі каламутна. Якщо не відбирати постійно воду – вона застоюється, а колодязь замулюється. Рівень води залежить від кількості опадів і сезонних коливань, а в посушливе літо може і зовсім пересохнути.

Отож, порівнювати колодязь і свердловину, мабуть, некоректно. Адже свердловина перевершує колодязь за технологічністю: термін служби - до 50 років, об'єм води - практично будь-який, це залежить лише від потужності насоса.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування