AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Власний дім » Сім разів порахуй – один посій


Сім разів порахуй – один посій


Коли вікна ще прикрашені морозними візерунками, саме час подбати про майбутній урожай. Вже у лютому варто починати вираховувати оптимальні строки для висіву на розсаду насіння овочевих і квіткових культур.

Завдання це не складне, якщо дотримуватися основних умов висіву та вирощування розсади. Найголовніше при цьому правильно вирахувати дату передбачуваної висадки розсади на постійне місце. Як правило, якщо висаджувати розсаду у захищений ґрунт, то потрібно, щоб вона була готова до 10-20 травня. Якщо у відкритий – до 10 червня.

Середні строки схожості розсади після висіву - від 3 до 15 днів, в залежності від культури. Дуже важливо врахувати вік, до якого потрібно доростити її перед тим, як висаджувати на постійне місце. В середньому це 50 днів. Зокрема, розсаду баклажанів і капусти вирощують 55-60 днів, солодкого перцю – 50-55. Якщо вона переросте та витягнеться, продуктивність рослини значно знизиться.

Після пікірування (якщо воно потрібне) та будь-якої пересадки (навіть без пошкодження ґрунтового клубня) сіянцю потрібно ще кілька днів на адаптацію та приживання. Ці дні також варто врахувати.

Наприклад, розсаду селери висаджують у відкритий ґрунт близько 25 травня. Від цієї дати потрібно відрахувати назад оптимальний вік розсади, який складає 70-80 днів, додати до нього дні, що пройдуть від посіву до сходження - 15 днів, і кілька днів - на приживання після пересадки. Таким чином, щоб вирахувати, коли можна сіяти селеру на розсаду від 25 травня, потрібно відняти 90-95 днів. Виходить, що посів цієї культури потрібно здійснювати після 25 лютого.

Якщо хочете отримати перший урожай до певної дати, потрібно враховувати ще й тривалість вегетації рослини від посадки до перших плодів (зазвичай вона вказана на пакетику з насінням).

Наприклад, у ранніх сортів і гібридів строк вегетації до перших плодів складає близько 100 днів. Оптимальний вік розсади для висадки - 45-50 днів. Середній строк від посіву до сходів – 7-8 днів. Оптимальний строк висадки підготовленої розсади у теплицю – близько 1 червня. Отож, щоб

 

отримати перший врожай салатних томатів до 20 липня, висівати насіння потрібно за 100 днів до цієї дати плюс тиждень від посіву до сходження і близько 5 на адаптацію. Приблизна дата висівання – 1-8 квітня.

За таким же принципом розраховують строки посіву насіння гарбузових – огірків, кабачків, гарбузів, динь, кавунів. Потрібно пам’ятати, що ці культури більш скоростиглі і гірше переносять пересадку, тому їх вирощують відразу в індивідуальних ємкостях (краще торф’яних, щоб не діставати перед висадкою) і не довше, ніж до появи 3-4 справжнього листка. Ці культури дуже світлолюбні, тому висівати їх потрібно не раніше 10-20 квітня.

Сіяти томати, перець та баклажани на розсаду у лютому-березні варто лише при наявності теплиць з підігрівом і можливості висадити розсаду на постійне місце у кінці квітня - на початку травня.

Важливо пам’ятати, що нетерплячі садоводи ризикують отримати перерослу розсаду. А це не дуже впливає лише на розсаду селери та перцю.

Орієнтовні дати посіву на розсаду основних овочевих культур:

Селера. Висаджування у відкритий ґрунт – 25 травня. Вік розсади – 70-80 днів, від посіву до сходів – до 15 днів. Посів – після 25 лютого.

Солодкий перець. Висаджування – після 25 травня. Вік розсади - 50-55 днів. Висів на розсаду – 15 лютого.

Огірки, кабачки. Висаджування – друга половина квітня - перша декада травня. Вік розсади – 30 днів, від посіву до сходів – близько 10-14 днів. Посів на розсаду – друга половина березня.

Томати. Висаджування – після 20 травня. Вік розсади – 50-55 днів, від посіву до схожості – до 20 днів. Для розсади – третя декада лютого.

Капуста. Висаджування – перша половина травня. Вік розсади – 55-60 днів, від посіву до схожості – 15-20 днів. Посів на розсаду - кінець січня – початок лютого.

Цибуля. Висів - третя декада березня.

Практичні поради городникам

Перед засіванням насіння можна залишити на півгодини у слабому розчині марганцівки. Після чого - промити, підсушити та посадити у ґрунт. Глибина посадки повинна бути 1,5-2 сантиметри. Також слід дотримуватися відстані між насінням. Наприклад, для перцю - шість на шість сантиметрів, для баклажанів - вісім на вісім сантиметрів.

Один із зручних способів - використання пластикових стаканчиків, які ставлять у ящичок. Для цього потрібно насипати землю на дві третини об’єму посудини та обережно пальцем зробити заглиблення для насіння. Поливши після цього майбутні сіянці теплою водою, ящик накривають плівкою та на п’ять-сім днів ставлять поблизу батареї. При появі перших листочків плівку можна прорізати. Таким чином розсада буде міцнішою. Коли вже стаканчики стоять на світлі, розсаду при підсиханні землі постійно поливають теплою водою невеликими порціями. Тоді земля не розмиється та сіянці не пошкоджаться.

При висіванні насіння капусти земляну суміш готують із однієї частини компостної землі, двох частин перегною та однієї частини піску. Непогано додати на відро суміші півлітра попелу, а під саму капусту - стакан негашеного вапна. Як правило, капусту сіють виключно у горщиках.

Розсаду капусти краще висаджувати у другій половині дня або у хмарну погоду з одночасним поливом (0,5 л води на рослину). На 2-3-й день після висаджування розсади перевіряють приживання рослин. У місцях випадання підсаджують нові. Догляд за рослинами полягає в 3-4 розпушуваннях міжрядь, 2-3 поливах та боротьбі з хворобами і шкідниками. Збирають урожай за один захід, коли головки досягнуть маси 1 кг і більше й стануть щільними.

Насіння перцю солодкого попередньо бажано протравити в 1% марганцевокислому калії протягом 20 хвилин. Потім промити у проточній воді і висіяти у посівні ящики.

Для гарного врожаю багато важить сівозміна  

Найкращі попередники:

для огірків – помідори, картопля, цвітна капуста, квасоля, білокачанна капуста;
для помідорів – морква, огірки, горох, квасоля, петрушка, кріп, селера, кабачки;
для капусти – рання картопля, огірки, цибуля, помідори, морква, багаторічні трави;
для моркви – картопля, капуста, цибуля, огірки, горох, буряки;
для цибулі – капуста, огірки, морква, картопля;
для часнику – горох, квасоля, капуста, кабачки, патисони, гарбузи, цибуля, огірки;
для столових буряків – капуста, огірки, картопля;
для картоплі – буряки, капуста, кабачки, гарбузи, патисони, квасоля, боби, кукурудза, багаторічні трави;                                                                                       для петрушки – капуста, огірки, рання картопля;

                                                                                   Оксана ШАПОВАЛ

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування