AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Власний дім » Саман – народна цегла


Саман – народна цегла

А як звести будинок, побутову споруду, хлів для худоби, якщо немає ані грошей, ані цементу, ані цегли (чи іншого каменю), ані достатньої кількості лісоматеріалу? Це нереально, - скажете ви, бо звикли до нових технологій та захмарного асортименту будівельних матеріалів.

Та згадаємо з історії: прості українські селяни про цеглу могли хіба що помріяти, коли не знали ані про цемент, ані про шифер. Навіть тоді, без благ будівельної цивілізації, у хатах українських було тепло, сухо й затишно. Не залишалася просто неба ані свійська худоба, ані птиця. Для домашньої живності споруджувалися теплі хліви. Винаходили з чого побудувати й майстерні, й сараї для зберігання господарського знаряддя.

Повз усю простоту й доступність дідівських будівельних технологій, українські подвір’я милували око своєю охайністю і гармонією. А хати будувалися на століття, на відміну від сьогоднішніх «стандартних коробок», що розпадаються після кількох десятиліть експлуатації. Що ж це за «дармові» і надійні матеріали, з яких будували наші пращури?

Коло лісу – дерево. А в степу –  своєрідні камені з глини та соломи (чи інших рослинних решток), які називали саманом. Покрівлю робили з соломи, а ще краще - з очерету. До речі, в Центральній, Східній і Південній Україні й по сьогодні десятки тисяч селян затишно живуть у глинобитних хатах під очеретяними дахами. Більш того, мода на дідівські будівельні матеріали повертається, адже криза добре нас навчила дивитися під ноги. А буквально під ногами й все те, що треба для будівництва.

Отже, про матеріал для стін – саман.

  Це так звана необпалена цегла, приготована з глини з додаванням різаної соломи або інших волокнистих матеріалів (тирси, полови, стружки). З 5-4 тис. до н.е. саман був поширений в безлісих районах. Нині застосовується і в країнах Азії, і в більшості областей України, і в Росії, і на Кавказі.

Форми для виготовлення саману роблять одинарними або подвійними у вигляді ящика без дна, міцно збитого з дощок завтовшки 25-30 міліметрів. Розміри саманової цеглини залежно від місцевих умов можуть бути: великі — 40х19х13 см, середні, — 30х17х13 см, дрібні, — 30х14х10 сантиметрів.    

Формувати саманову цеглину починають навесні, щоб протягом літа вона встигла добре висохнути, оскільки її не обпалюють, а лише висушують на сонці. Роботи проводяться на рівному майданчику. Форму змочують водою, посипають половою, щоб глина не прилипала до стінок. Беруть грудку глини і заповнюють нею форму, вручну трамбують і загладжують, або ж із силою кидають цю грудку в ящик, тим самим досягаючи її ущільнення. Надлишок глини знімають і перемішують із загальною масою. Після трамбування форму знімають і переносять на інше місце для наступного заповнення. 

Свіжу цеглу утримують на формувальному майданчику три дні. Якщо майданчик правильно влаштований, є хороший стік дощової води, то невеликий дощ не зашкодить, в іншому разі саман варто розмістити під навісом. Після витримки і сушки цеглини ставлять на ребра із зазором між бічними гранями для вільного проходу повітря і просушують ще 3-7 днів. Потім складають в клітки, де саман остаточно просихає і твердіє. Якісний саман не розбивається при падінні з висоти двох метрів і не розмокає у воді протягом 1-2 діб.

Після того, як саман висохне, його можна використовувати замість звичайного будівельного каменю. Тільки от фундамент споруди варто робити з бетону. І вже на висоті 50 см від поверхні землі можна викладати стіни саманом. В якості єднального матеріала можна використовувати тісто глини із половою, січеною соломою, стружкою. Штукатурити викладені стіни як внутрішньо, так і зовні можна сумішшю: 1 частина глини з 3 частинами кінського кізяку. Після висихання штукатурку варто двічі побілити розчином вапна. Сьогодні ж глинобитні будинки часто зовні обкладають цементною або керамічною плиткою чи силікатною або червоною цеглою. Слід зазначити, що саман - це природний екологічно чистий матеріал, який і «дихає», і добре утримує тепло взимку, а прохолоду влітку.

Отже, незабаром весна. Поклади глини є в кожному селі. Соломи, полови, стружки теж не бракує. Якщо ви вже в квітні-травні візьметеся виготовляти «власну цеглу», то влітку зможете сміливо розпочинати будівництво з доступних матеріалів.

                                                         Володимир МАЙСТЕРЧУК


Мітки: Саман

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування