AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Вибір здорової нації


Вибір здорової нації


Все частіше людство замислюється про ведення здорового способу життя і збереження екології та довкілля. Тому сьогодні найактуальнішою течією в сільському господарстві є розвиток безпечного, толерантного до людини та природи, органічного напряму господарювання. І хоча в Україні органічних господарств не так вже й багато, але, як відомо, попит формує пропозицію, тому безперечно майбутнє – за органікою.

Певний час наша країна жила зі стійким переконанням, що хімізація в сільському господарстві – це єдиний шлях до отримання високих врожаїв. Але, на щастя, часи змінюються, а разом з ними й переконання. Сьогодні все більше господарств подумують про можливість переходу на органічне виробництво. Водночас важко сказати, скільки в Україні фермерських господарств, які обрали вирощування продуктів виключно органічного походження, і ще важче вирахувати, який відсоток від загального обсягу сільгосппродукції займають органічні продукти.

В існуючому світовому органічному виробництві можна умовно виділити дві моделі ведення сільського господарства: дрібні фермерські господарства й великі сільськогосподарські об’єднання. Як показують практика вітчизняного органічного виробництва та прогнози фахівців на майбутнє, в Україні розвиватимуться обидві моделі: від невеликого особистого (фермерського) господарства до солідних підприємств-виробників. Про такі тенденції говорять в Міністерстві аграрної політики та продовольства і зазначають, що у 1990 році в середньому на 1 га посівних площ вносилось близько 164 кг мінеральних добрив, а станом на сьогоднішній день цей показник становить приблизно 46 кілограмів. Тобто тенденція до зниження використання мінеральних добрив очевидна і головне, що це аж ніяк не впливає на врожайність зернових.

Меншому використанню у рослинництві хімії сприяє й висока ціна на неї. Тобто мінеральні добрива просто занадто дорого коштують і не завжди по кишені аграріям. Тож сільське господарство через брак обігових коштів, можна сказати, примусово, перетворюється на органічне. Байдуже, за власним бажанням чи через певні обставини, та зробити органічним українське сільське господарство - справа вдячна і корисна. Тим більше, що науковці спростовують думку про те, що в сьогоднішніх умовах, як в Україні, так і в інших країнах, повністю відмовитись від хімії – неможливо.

За словами директора Інституту сільськогосподарської мікробіології НААНУ Віталія Волкогона, відмовитись від хімії у виробництві сільськогосподарської продукції цілком можливо. «Ми сьогодні можемо говорити як про повну відмову від мінеральних добрив в системі органічного виробництва, так і про нову стратегію представлення мінеральних добрив в аграрному виробництві».

Вченими доведено, що коефіцієнти засвоєння культурними рослинами діючої речовини з добрив надзвичайно низькі, скажімо, азоту – не більше 35%, фосфору – 20% і калію – 60% від внесеної кількості. Решта - спрямовується на забруднення довкілля. І на думку Віталія Волкогона, якщо деяких сільгоспвиробників не турбує питання екології, то питання економіки однозначно повинно цікавити. «Варто задуматись над тим, як зменшити дозу добрив і при цьому збільшити коефіцієнт діючої речовини з них, - радить науковець. - Треба говорити про культуру виробництва. Є дуже багато відомих і класичних речей, які ми не використовуємо. А серед нових тем – мікробні препарати, які можуть шляхом впливу на кореневу систему рослини збільшити ступінь поглинання поживних речовин з добрив на 30%. Тим самим ми зменшимо рекомендовану дозу без зменшення врожайності культури. Такі дослідження проводяться в Інституті сільськогосподарської мікробіології НААНУ. До речі, наразі науковці серйозно взялися за програму з органічного виробництва».

Після вирощування органічної продукції у сільгоспвиробника виникає питання про її збут. Можна сказати, що нормального, цивілізованого внутрішнього ринку для таких продуктів в Україні ще не створено. Споживачі поки ще з недовірою ставляться до запропонованих органічних продуктів, сумніваючись, що вони насправді є органічними. Але треба мати на увазі, що подібні продукти харчування стають дедалі популярнішими у світі, а це, відповідно, повинно зробити виробництво органічних продуктів більш масовим.

Отож, якщо фермерське господарство прийняло рішення про вирощування органічної продукції, насамперед слід пам’ятати:

- кожне господарство, бажаючи отримати статус виробника органічної продукції, має пройти перехідний період тривалістю до трьох років, протягом якого угіддя обробляються без застосування хімії;

- насіння для органічного господарства не повинно містити генетично модифікованих елементів;

- родючість ґрунту підтримують у таких господарствах за допомогою сівозміни й біологічно розщеплюваних добрив винятково мікробіологічного, рослинного чи тваринного походження.

ОЛЕСЯ ПАВЛЕНКО

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування