AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Готуємо насіння до посадки


Готуємо насіння до посадки

Щоб отримати гарний врожай при вирощуванні овочевих культур, необхідно мати якісне насіння. Не даремно ж народна мудрість стверджує: що посієш, те й пожнеш.

Враховуючи, що від якості насіннєвого матеріалу залежить як рівень урожаю, так і якість самих плодів, то про придбання насіння і розсади подумати треба заздалегідь. Початківцям городньої справи для початку потрібно зробити розрахунок площі, запланованої під посадку конкретного овочу. Важливий момент - немає потреби купувати насіння про запас, оскільки усі культури, окрім огірків, краще вирощувати зі свіжого насіння. Зберігати придбане насіння треба в теплому приміщенні, недоступному для гризунів. Якщо з попереднього року залишилися запаси насіння, його необхідно перевірити на схожість.

Підготовка насіння

Для підвищення польової схожості й прискорення проростання насіння застосовують різні методи. Одним із найбільш ефективних є метод збагачення киснем. Замість чистого кисню в домашніх умовах можна застосовувати повітря, яке подається у воду акваріумним компресором. Наконечник шланга закріплюється на дні скляної банки місткістю не більше літра. У банку наливають воду кімнатної температури, кладуть насіння і через шланг пропускають повітря. Тривалість цього процесу для насіння гороху складає 6-10 годин, салату і редису - 12-13, цибулі - 18-24, кропу і селери - 24-26 годин, для насіння петрушки, шпинату, перцю і кавуна - доба.

Замість води можна заливати насіння розчином калійних солей. Для цього на 100 г води беруть 1,1 г калійної селітри або фосфорнокислого калію. Це дає більший ефект. Відразу після такої обробки насіння сіяти не можна. Його необхідно спочатку просушити до первинної вологості, розклавши тонким шаром на папері в добре провітрюваному приміщенні. За нормальних умов вологості ґрунту оброблене таким чином насіння проростає раніше на 2-7 днів і спостерігається рівномірна схожість.

Найбільший ефект спостерігається, коли насіння висаджується в ґрунт зі зниженою температурою. Але не рекомендується оброблене насіння висівати в занадто сухий або зволожений ґрунт. При аерації в розчинах вимивається шкідлива мікрофлора з поверхні насіння, тому необхідність в їх протравленні відпадає. Для підвищення холодостійкості рослин набрякле насіння помідора можна витримати три доби в холодильнику при температурі - 1-3°С. Насіння огірка краще загартовується зміною температур, але позитивних (6 годин тримають при 18-20°С, інші 18 годин - при 0-2°С, і так продовжувати протягом тижня). Насіння цибулі, моркви, петрушки, буряку також прохолоджують для стійкості перед холодами. За два тижні до посіву насіння замочується у воді й тримається при температурі 15-20°С, при цьому кожних 4 години перемішується, а при повному висиханні його додатково змочують водою.

Сортування насіння

Перед висадкою насіння необхідно відсортувати. Найбільше за розміром насіння найпростіше сортувати поштучно, видаляючи при цьому травмовані, зі слідами хвороб. Насіння овочевих культур можна сортувати в розчині звичайної солі. Для цього його потрібно помістити в посудину із заздалегідь приготованим 3-5% розчином солі й перемішати. Насіння протягом 1-1,5 хв. намочують. Насінини, які спливли, видаляють, а інші - двічі промивають і просушують. Насіння огірка можна сортувати у воді. Для посіву використовується насіння, що осіло на дно.

Намочування і пророщування насіння

Важливою процедурою в підготовці насіння перед висадкою являється намочування і пророщування. В першу чергу намочувати треба насіння тугорослих культур, якими є морква, цибуля, петрушка, кавун та ін. Якщо ґрунт містить від 30 до 60% вологи (від повної вологоємкості), то можна намочувати насіння усіх овочів. Для намочування насіння кладуть у мішечок і опускають у воду, підігріту до 25-35 градусів, на одну годину. Після цього мішечок дістають і дають стекти воді. Насіння потрібно розсипати тонким шаром і провітрити. Намочування слід повторювати кожні 4-6 годин, а для тугорослих культур ще й міняти кожного разу воду. Насіння бобових і салату намочують один раз, гарбузових і капусти - двічі, бурякових, лілейних, селерових і гречаних – 4-6 разів. Після кожного намочування насіння повинне висушитися до його первинної вологості (9-11%). Це не лише прискорює проростання насіння, але і підвищує стійкість овочів до посухи.

Щоб отримати ранні сходи, насіння пророщується. Процес пророщування проводять у підготовлених посівних ящиках у приміщенні з температурою 20-25°С. Посівний ящик наполовину заповнюють вологою тирсою. На тирсу кладуть аркуш фільтрувального паперу або шматок тканини, а вгору насипають зволожене насіння шаром 1-1,5 см, накривають їх іншим шматком тканини і засипають шаром вологої тирси. Насіння щодня необхідно перемішувати. Пророщують насіння до початку появи паростків.

ОКСАНА ХАРЧЕНКО

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування