AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Квітникарство » Щоб і свято, і природа залишалися зеленими


Щоб і свято, і природа залишалися зеленими

    Сотні людей вже зробили свій вибір на користь штучних ялинок. Зручно, красиво та не завдає шкоди екології. Та як бути тим, хто воліє не тільки милуватися яскраво прикрашеним деревцем, а й вдихати справжній хвойний аромат, без якого просто не уявляє новорічних свят і Різдва? 

    Виявляється, вже давно у світі практикується прикрашати ялинку... у горщику. Традиція ж встановлювати на Різдво ялинку народилася в Саксонії. Щоправда, тоді дерево підвішували під стелею і прикріпляли до нього свічки, гірлянди та яблука. 
   Існує легенда про монаха-англійця, що відправився в Німеччину проповідувати християнство. З собою він узяв ялинку - на знак віри християн у Святу Трійцю, бо конусоподібна форма деревця нагадує трикутник. Ті, хто перейшов у християнство, дуже поважали ялинку. 
   На українській землі у давні часи на Різдво обзаводилися Дідухом. Він символізував дух дідів (предків): це були кілька жмутів жита або пшениці, оповитих різнокольоровими стрічками. Згідно з повір’ями, пращури відвідували тільки ті будинки, в яких виготовляли Дідуха, а благовоління предків було необхідною умовою для сімейного благополуччя. Ввечері перед Різдвом причепурений глава сім’ї урочисто вносив Дідуха у дім, де той і залишався протягом тижня, або й до Водохреща (19 січня). 
    Ялинка ж, як новорічний декор, з’явилася в Україні на початку ХХ століття. Популярність її швидко зростала. В 20-х роках минулого століття вона стала настільки невід’ємною частиною Різдва, що за компанію з цим релігійним святом зазнала переслідувань з боку радянської влади. До середини 1930-х ялинка була офіційно заборонена, згодом її вирішили повернути дітлахам, хоча Різдво свої позиції головного зимового свята втратило. 
    Вже чимало років у багатьох країнах прикрашають живу ялинку, вирощену у горщику. Її прихильники в Україні запевняють: зрубувати живі дерева - не наша традиція, в нашій обрядовій системі їй немає місця. Вперше на українських землях будинки і двори почали прикрашати гілками ялин і сосен після наказу Петра І. Мова йшла суто про гілки, при цьому їх не наряджали. Та згодом людям закортіло більшого, тож поступово гілки замінили на цілі ялинки або сосни, які після свят викидали. Але ж на вирощування однієї ялини потрібно близько десяти років, сосни – п’ять!
    А от деревця, які продаються у горщиках, і після новорічних свят ростимуть: на дачі, в саду, в іншому місці. У такий спосіб ви ще й озелените навколишнє середовище. 
Отож, якщо ви задалися такою благородною метою, варто запам’ятати кілька порад. Насамперед те, що дерева взимку, навіть вічно зелені, перебувають у стані відносного спокою. Тому потрібно, аби ялинка проводила не більше двох тижнів у теплому приміщенні, інакше вона може «прокинутися» й почати розвиватися. Це, в свою чергу, значно зменшить її шанси на виживання у відкритому ґрунті в січневий мороз. Окрім того, бажано, аби ялинка поступово призвичаювалася до температури вашої домівки. Краще спочатку кілька днів потримати її на балконі. Цю процедуру бажано повторити й перед висаджуванням ялинки у ґрунт.
    Не хочете зайвого клопоту з пересаджуванням ялинки? Вихід є. Так само жива і дружня до довкілля - араукарія. Або, як інколи її ще називають, – кімнатна ялинка. Це одна з небагатьох хвойних рослин, яку можна вирощувати у горшку в домашніх умовах. Висота рослини може досягати 1,5-1,6 м, однак вирощування у тісному горшку обмежує її ріст. Полюбляє свіже повітря та гарне освітлення. Не вимагає багато зусиль для догляду та може наповнювати оселю новорічним настроєм багато років піспіль.
    До речі, власноруч можна виростити і звичайну ялинку. Без будь-яких перешкод саджанець ялинки до 3-5 років може зростати навіть у вашій кімнаті у звичайному, дещо видовженому десятилітровому горщику для розсади. Коли стрижневому кореню стає обмаль місця для росту, рослину пересаджують просто неба, а її місце у горщику займає інша. Дехто спрощує собі завдання і замість ялинки плекає у горщику декоративні саджанці ялівця козацького. Рослина ця набагато менша за ялину звичайну, теж хвойна, та її, на відміну від ялинки, можна взагалі не пересаджувати. 
    Для шанувальників досконалих форм та яскравих насичених кольорів існує ще один спосіб зустріти Новий рік у дусі усталеної традиції. Особливо амбітні та грошовиті можуть дозволити собі найрізноманітніші штучні ялинки, різні ароматизовані прикраси, що відтворюють запах і присмак свіжої хвої. 
Загалом, кожен робить свій вибір за власними вподобаннями та можливостями. Та тільки варто, щоби до цих критеріїв додалася ще й турбота про землю, на якій живемо ми та житимуть наші діти й онуки…

Оксана ШАПОВАЛ
Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування