AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Квітникарство » ПІДГОТОВКА ДО НАСТУПНОГО СЕЗОНУ


ПІДГОТОВКА ДО НАСТУПНОГО СЕЗОНУ


Уже через місяць осінь вступить у свої права, сади наповняться кольорами нового сезону - загоряться яскравими фарбами айстри, хризантеми та жоржини, пожовкне листя. Не за горами будуть і справжні холоди, а з ними - закінчення чергового садівничого сезону. Проте досвідчені квітникарі знають, що осінь - час безлічі турбот і клопотів, необхідних для підготовки вже до наступного сезону. У їх числі - осінні посіви.

Підзимовий посів однорічних і багаторічних квітів передбачає посадки вже по мерзлій землі - наприкінці жовтня - початку листопада, або навіть по снігу - в грудні - січні. Проте готуватися до підзимового посіву квітів потрібно починати вже зараз: підготувати ґрунт, гряди і, звичайно, запастися необхідним насінням. Якщо ви ніколи ще не сіяли під зиму, сама думка про такий спосіб вирощування квітів може змусити вас здригнутися: так як же їх, ніжних, прямо в сніг кидати? Насправді саме підзимовий посів багатьох квітів часто дає найкращі результати.

Плюси і мінуси підзимових посівів

Отже, для чого потрібно сіяти квіти в морози? У природних умовах свого існування квіти, як правило, розмножуються цілком самостійно. Насіння після дозрівання потрапляє в ґрунт, проводить зиму під снігом і з першими весняними променями сонця починає проростати. Тобто такий посів створює природні умови зростання (мова, зрозуміло, йде переважно про морозостійкі рослини). У цій ситуації рослини гартуються і виростають сильнішими і витривалішими, ніж при вирощуванні в тепличних умовах. Вони цілком здатні протистояти весняним заморозкам, відрізняються стійкістю до хвороб і хорошим ростом. Крім того, у загартованих рослин розвивається більш здорова і глибока коренева система, яка дозволяє їм отримувати воду з глибших шарів ґрунту. А це, в свою чергу, означає кращу стійкість по відношенню до посух і бур'янів. До речі, і зацвітають посіяні восени однорічники зазвичай приблизно на тиждень раніше за своїх побратимів, посіяних навесні. Крім того, навесні вам не доведеться турбуватися про те, чи достатньо вже прогрілася земля для посадок. Рослини самі проростуть у найбільш оптимальний для них час. Звідси і ще один безперечний плюс: економія вашого часу навесні і порожні підвіконня! Підзимові посіви позбавляють від необхідності займатися розсадою цих культур. Що до недоліків осінніх посівів однорічних культур - тут можна назвати в першу чергу відносно невисоку схожість насіння (якщо порівнювати з розсадним способом вирощування). Саме з цієї причини при осінньому посіві насіння висівають зазвичай значно густіше, ніж навесні, а це, в свою чергу, збільшує його витрату. Небезпекою для підзимових посівів є і зимові відлиги. Насіння може прокинутися передчасно, і в цьому випадку, зрозуміло, всі паростки загинуть в наступні морози. Ну і, звичайно, далеко не всі квіти можна садити в холодний час. Теплолюбна екзотика родом з південних широт просто загине під снігом. Зате вирощені таким способом рослини будуть значно міцніше розсадних, а щодо схожості, то ви завжди зможете помітити навесні ті культури, які не зійшли або зійшли погано, і своєчасно продублювати посів. Що стосується багаторічників, то тут підстав їх сіяти саме восени ще більше. Справа в тому, що багатьом видам багаторічних декоративних рослин для проростання насіння необхідна стратифікація - тобто обробка холодом. Для того, щоб виростити ці квіти розсадним способом, намочене насіння протягом 2-3 місяців тримають у холодильнику. Однак значно простіше посіяти це насіння в ґрунт під зиму, і тоді стратифікація пройде природним чином без особливих зусиль з вашого боку. Більшість багаторічників значно успішніше розвивається саме при підзимовому посіві. А якщо навесні накрити сходи плівкою, часто можна добитись їх цвітіння навіть на першому році життя. Щодо схожості насіння багаторічників при осінній посадці, то вона значно вища, ніж у однорічних рослин.

Осінній посів однорічників

Перше правило при осінній посадці однорічних культур - сіяти необхідно у вже замерзлу землю. В іншому випадку насіння може прорости передчасно і загинути при перших же заморозках. Однак починати підготовку ґрунту необхідно заздалегідь - в кінці вересня – на початку жовтня, до того, як земля промерзне. Варто ретельно спланувати ділянку під посадку, щоб навесні насіння не змило талими водами. Для підготовки ґрунт на обраній ділянці необхідно перекопати, внести добрива і зробити неглибокі борозенки або лунки. Глибину борозенок розраховують, виходячи з обраних видів рослин: для великих насінин потрібна глибина близько 4-5 см, для середніх - близько 2, для дрібних - не більше 1 сантиметра. Крім того, варто заздалегідь запастися субстратом для присипання насіння. Оскільки протягом зими верхній шар ґрунту може сильно ущільнитися, що ускладнить сходи, рекомендується присипати посіви тонким шаром торфу, перегною або легкої ґрунтосуміші з компосту, торфу з піском або перегною з піском. До самих посівів можна приступати в два терміни: у листопаді - грудні, коли промерзне верхній шар ґрунту, або по снігу, в грудні - січні. У будь-якому випадку насіння варто сіяти густіше, ніж навесні. При посіві пізньою осінню насіння розміщують в борозенках і присипають підготовленою ґрунтосумішшю. Зверху можна додатково вкрити посіви шаром опалого листя. Для зимового (у грудні - січні, коли шар снігу буде не менше 20 см) посіву ґрунт готується таким самим способом (перекопка, внесення добрив), проте борозенки в землі робити немає необхідності, оскільки насіння висівається прямо в сніг. Сніг втоптують, проробляють в ньому борозенки, розміщують в них насіння. Зверху посіви присипаються шаром підготовленої (незамерзлої) ґрунтосуміші або торфу і додатково - шаром снігу. Навесні сходи необхідно буде прорідити. Деякі з однорічників, що підходять для підзимового посіву: адоніс літній, лобулярія приморська, айстра китайська, волошка однорічна, гвоздика китайська, годеція великоквіткова, лещиця витончена, дельфініум однорічний, діморфотека виїмчаста і дощова, іберійка гірка і зонтична, нагідки лікарські, кларкія, ешшольція каліфорнійська, коллінсія різнолиста, космос двічіперистий і сірчано-жовтий, хризантема кильовата, посівна і увінчана, лаватера тримісячна, ротики, мак-самосійка, малькольмія приморська, матіола дворога, резеда запашна, скабіоза темно-пурпурова, флокс Друммонда, нігелла.

Осінній посів багаторічників

Ґрунт для осіннього посіву багаторічних квітів готують так само, як і для літників: перекопують, вносять добрива і проробляють борозенки. До посівів приступають з середини жовтня до початку листопада. Насіння також присипають тонким шаром підготовленої ґрунтосуміші. Навесні, після того, як зійде сніг, бажано вкрити посівну грядку плівкою. Таким чином ви прискорите цвітіння багаторічників, а також вбережете насіння від птахів і весняних дощів. Після того, як з'являться сходи, плівку слід зняти.

Після появи двох-трьох справжніх листків рослинки пікірують на рекомендовану для даного виду відстань. Для осінніх посівів підходять чимало багаторічників - аконіт, айстра альпійська і новобельгійська, язичник, гейхера, лещиця волотиста, діцентра, мак східний, молочай, рудбекія. Обов'язкової стратифікації потребує (а значить, вважають за краще підзимовий посів) насіння орликів, багаторічного дельфініуму, горечавки, зимостійких цикламенів, морозника, лаванди, примули. Як навесні, так і восени можна сіяти гайлардію, арабіс альпійський, ерігерон, деревій, матрікарію, обрієту, люпин, ліхніс, доронікум, дзвіночки персиколистий і карпатський.

Ярослав Біліневич, провідний спеціаліст з насінництва квіткових культур ТОВ «Агрофірма-Елітсортнасіння»

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування