AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Агротехніка » Технічна галузь: стан і перспективи


Технічна галузь: стан і перспективи


    За оперативною інформацією, в проведенні комплексу весняно-польових робіт господарства всіх форм власності планують задіяти понад 300 тис. тракторів і 350 тис. одиниць ґрунтообробних машин і посівних комплексів.

    Експерти вважають, для оновлення парку сільгосптехніки кожного року потрібно близько 35 млрд. гривень. У попередніх роках державна підтримка здійснювалася за трьома бюджетними програмами: часткова компенсація вартості техніки, пільгове кредитування та фінансовий лізинг техніки. Все це дало змогу тільки в 2008 році поставити майже 7,5 тис. од. вітчизняних технічних засобів на майже 1,8 млрд. гривень.

    В цілому ж за два останні роки аграрії купили техніки і обладнання найбільше, ніж за всі роки незалежності: майже на 18 млрд. грн., у т.ч. з державною підтримкою (на умовах фінансового лізингу - на 369 млн. грн., з частковою компенсацією вартості техніки - на 887,1 млн. грн.).

    На жаль, наслідки світової економічної кризи внесли свої корективи, і тому в держбюджеті 2009 року фінансування програми часткової вартості не було передбачено, а фінансування пільгового кредитування в порівнянні з 2008 роком

 

зменшено на 70% і фінансового лізингу – на 35%. Тобто головною програмою держпідтримки оновлення машинно-тракторного парку торік фактично був лише фінансовий лізинг сільгосптехніки.

    У 2009 році аграрії планували купити техніки і обладнання по лізингу приблизно на 900 млн. грн., у держбюджеті ж було передбачено на це лише 153 млн. грн. спеціального фонду.

    Тому для покращення фінансового забезпечення аграріїв, за ініціативи Мінагрополітики, Урядом створено стабілізаційний фонд, з якого відповідно до Порядку використання коштів стабфонду (затверджений постановою КМУ від 13.05.2009 р. №463) на фінансовий лізинг техніки і обладнання передбачалося 393,5 млн. гривень.

    Для спрощення доступу сільгоспвиробників до механізмів фінансового лізингу прийнято постанову КМУ №591 від 20.05.2009 р., якою внесено зміни до Порядку використання коштів держбюджету, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для АПК на умовах фінансового лізингу. Внесеними змінами розширене коло лізингоотримувачів за рахунок надання техніки в лізинг сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам, іншим суб’єктам підприємницької діяльності АПК і фізичним особам, а також зменшено відсотки суми попереднього платежу з 15 до 10% вартості об’єктів лізингу, запроваджено практику постачання техніки в лізинг на конкурсній основі через аукціон.

Завдяки виділенню в 2009 році зі спеціального фонду держбюджету 96,7 млн. грн. (майже 64% від передбачених) і 100 млн. грн. зі стабфонду (майже 26% від передбачених), селяни змогли закупити 838 одиниць техніки на понад 180 млн. гривень. Це майже 130% у порівнянні з 2008 роком у кількісному показнику, а по вартості – на 5% менше. Куплено менше енергозасобів (трактори, комбайни), збільшилося придбання ґрунтообробної, посівної та іншої техніки і обладнання. Це

 

сталося через відсутність державної програми часткової компенсації вартості техніки, за якою в основному і закуплялася енергонасичена техніка.

         Щодо динаміки оновлення машинно-тракторного парку в цьому році, то очікується, що вона буде на порядок вищою. Свідченням цього є пропозиції міністерства щодо обсягів фінансування програм державної підтримки.

З урахуванням засад Державної цільової програми реалізації технічної політики в АПК на період до 2011 року, Мінагрополітики до проекту Держбюджету на 2010 рік внесло такі пропозиції:

-         на здійснення фінансової підтримки підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів передбачити 1200 млн. грн., у т.ч. не менше 400 млн. грн. - на компенсацію кредитних ставок за кредитами комерційних банків, залучених для придбання техніки і обладнання;

-         за рахунок коштів загального фонду передбачити 150 млн. грн. на часткову компенсацію вартості техніки для впровадження сучасних ресурсоощадних технологій виробництва сільгосппродукції;

-                за пропозицією НАК «Украгролізинг» передбачаємо на фінансовий лізинг близько 1,0 млрд. грн. (153 млн. грн. спеціального фонду – зворотні лізингові платежі; 300 млн. грн. загального фонду - заходи за операціями фінансового лізингу; 562 млн. грн. - як додаткова потреба на залучення кредитів комерційних банків (можливо під державні гарантії) шляхом спрямування коштів стабфонду на компенсацію кредитних ставок для закупівлі техніки і обладнання для подальшої її передачі на умовах фінансового лізингу);

- на державну підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів – 632 млн. грн.;

-         на підтримку фермерських господарств – 200 млн. гривень.

Виділення вказаних коштів з держбюджету на оновлення парку техніки і обладнання АПК дасть можливість в 2010 році надати державну підтримку агровиробникам для придбання техніки майже на 10 млрд. гривень. А це щонайменше 5000 тракторів, 1500 зернозбиральних комбайнів, майже 3500 одиниць ґрунтообробної і посівної техніки для сучасних агротехнологій, в тому числі для впровадження технології no-till, обладнання для тваринництва, переробки і зберігання агропродукції тощо.

 

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування