AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Насіннєва лабораторія


Насіннєва лабораторія


Ще місяць-півтора - і доведеться займатися підготовкою насіння до посадки. Як відомо досвідченим городникам, п
роростання життєздатного насіння починається з набрякання. Намочивши насіння, ми прискорюємо процес схожості рослин і водночас можемо оцінити якість насіння. Адже неякісне, скільки б його не мочили, не проросте.

Важливо знати, що насіння різних рослин для проростання потребує різної кількості води. Чим більше вологи, тим скоріше воно набухає, та при її надлишку затруднюється надходження повітря, і проростання зупиняється.

 

Волога, кисень та температура

Передпосівна обробка насіння стимулює проростання. Навіть просте намочування в чистій воді й посів набряклого насіння прискорює появу сходів. Оптимальна температура води для замочування насіння - 18-20°C. Воду до насіння підливають невеликими порціями, щоб тільки змочити його. Надлишок води може знизити схожість насіння. Намочене або проросле, його висівають тільки у вологий ґрунт. Якщо він сухий, після посіву його поливають.

Більшість насіння проростає, якщо в повітрі міститься 10% кисню. Склад повітря в поверхневих шарах оброблюваного ґрунту зазвичай мало відрізняється від загального складу атмосферного повітря. Якщо ж на ґрунті утвориться щільна кірка, вміст вуглекислого газу збільшується до 2% і більше, а кількість кисню зменшується, що негативно позначається на сходах.

Крім води і кисню для проростання насіння необхідна певна температура. Тут теж потрібний індивідуальний підхід, адже одне насіння починає проростати при температурі близько 5-10°C, інше - при 12-15°C. З підвищенням температури до 30°C швидкість проростання збільшується. Та постійна оптимальна температура не забезпечує швидкого проростання насіння. Періодичні її зміни стимулюють цей процес. Тому різна температура вдень і вночі, що спостерігається в природних умовах, позитивно впливає на проростання, особливо недостатньо зрілого насіння.

Тому для одержання більш стійких до несприятливих погодних умов сходів, насіння теплолюбних рослин гартують. Техніка цього процесу проста. Намочене насіння перші 12 годин витримують у приміщенні при температурі 15-20°C, щоб зародок пробудився і рушив у ріст. Потім його поміщають на 12 годин у холодне приміщення з температурою 1-2°C. Зазначену процедуру здійснюють протягом тижня за 5-10 днів до посіву насіння.

 

Стратифікація і скарифікація

До передпосівної підготовки насіння відносяться такі прийоми, як стратифікація і скарифікація.

Стратифікація - це витримування важкопроростаючого насіння, що має тривалий період спокою (катран, лаванда, оман, женьшень та ін.), у вологому пористому субстраті при зниженій температурі (1-5°C) або під снігом протягом 45-60 днів (для женьшеню - 180-240 днів). Цей прийом прискорює проростання і збільшує схожість насіння.

При стратифікації насіння змішують із трьома об'ємами грубозернистого річкового піску. Після ретельного перемішування суміш воложать водою до повного насичення так, щоб вода почала виступати. Суміш щодня змочують, перемішують протягом декількох днів (для більшості культур - 3-4) - до набрякання насіння. Після цього змочування припиняють, суміш перемішують, насипають у ємність і ставлять у приміщення з температурою 5°C. У ємність ставлять етикетку з указівкою найменування, кількості насіння і терміну стратифікації. У період стратифікації підтримують необхідну вологість суміші, температуру і стежать за доступом повітря до насіння. Цей процес продовжується до появи корінця, після чого ємність з насінням ставлять у сніг до посіву. Щоб сніг не танув, його покривають тирсою, соломою або очеретом. Навесні, перед посівом, насіння відмивають водою від піску і висівають.

Скарифікація - поверхневе ушкодження твердих оболонок насіння (люпину, горошку запашного та ін.) для прискорення їхнього проростання. Насіння перетирають вручну з грубозернистим піском, металевими обпилюваннями, обробляють наждаковим папером, потім насипають у марлеві мішечки і тричі швидко, на мить, занурюють в окріп, а потім у холодну воду. Цю операцію потрібно робити обережно, щоб не ушкодити зародок. Після просушування насіння готове до посіву.

 

Визначаємо якість насіння

Насіння, проростаючи, перетворюється на паростки. Однак не всі вони дають нормальні сходи. Можна мати схоже насіння, створити нормальні умови для проростання, а хороших сходів не одержати. Щоб проросле насіння все ж таки добре зійшло, необхідна певна вологість ґрунту, кисень, живлення, захист від збудників хвороб і шкідників. Крім того насіння, яке використовують для посіву, повинно мати високі посівні якості (схожість, енергія проростання, величина, чистота, вологість). Однакове за розміром насіння дає дружні та рівні сходи, краще розвивається і рівномірно дозріває.

Схожість характеризується кількістю нормально пророслого насіння за певний термін при оптимальних умовах пророщення.

Енергія проростання характеризується дружною появою нормальних паростків за визначений термін, менший, чим потрібно для визначення схожості. Її встановлюють одночасно з визначенням схожості насіння. До числа схожого відносять не все проросле насіння, а тільки те, яке має нормально розвинені паростки. Чим краще дозріло насіння, тим вище в нього енергія проростання; чим менша різниця між схожістю й енергією проростання, тим краща якість.

Якщо насіння рослин різниться за розміром і масою, не впадайте у відчай. З цієї ситуації теж є вихід. Зважаючи на розмір насіння, потрібно просто визначити спосіб і глибину посіву. Якщо насіння велике, то воно легко переборе механічний опір ґрунту і може прорости з більшої глибини. Значно важче з дрібним насінням. Якщо його посіяти дуже мілко, то тонкий шар землі пересихає раніше, ніж насіння встигне прорости і пустити корені в більш глибокі і вологі шари ґрунту. Надмірно глибокий посів затрудняє доступ до насіння тепла і повітря, у результаті проростання сповільнюється або зупиняється.

Землю для посіву насіння на розсаду попередньо просівають на великому ситі, щоб не було грудок і рослинних залишків. Насіння культур, схильних до ураження чорною ніжкою (капусти, томату, перцю, айстри, левкою, майорців, гвоздики й ін.), присипають чистим річковим піском, а всі інші - легкою перегнійною землею. Після цього рясно, але обережно (щоб не вимити з ґрунту насіння) поливають.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування