AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Різати можна, але робимо це правильно


Різати можна, але робимо це правильно


Оптимальним варіантом для садіння картоплі є бульби розміром з куряче яйце. В такому разі при відстані між рядами 60-65 см, а в рядах між бульбами 25-30 см на одну сотку потрібно 40-50 кг картоплі середніх розмірів. Та проблема в тому, що нові високоврожайні сорти здебільшого крупноклубневі та майже не дають дрібної фракції. Тож доведеться різати картоплю для посадки, головне - зробити все правильно.

 

Метод різання картоплі для посадки - зовсім не новий прийом. Вдома бульби здавна ріжуть, саджаючи картоплю на присадибних ділянках. Доведено, що розрізання картоплі на частини виправдане і з точки зору фізіології бульби. Адже це стимулює проростання вічок. Якщо на цілій бульбі в результаті так званого апікального домінування проростають не всі вічка (деякі так і залишаються сплячими і відмирають із залишками бульби), то на кожній розрізаній частинці картоплини проростають майже всі вічка.

Також є хибним уявлення про те, що, розрізаючи бульбу на частини, ми позбавляємо її необхідних для живлення нової рослини речовин. Картопля містить здебільшого крохмаль, в якому не відчувають потреби дочірні рослини. Натомість необхідною для росту рослини речовиною є білок.

Єдиним недоліком методу розрізання картоплин для посадки можна вважати той факт, що через незахищену поверхню бульби можуть проникати гнильні й хвороботворні мікроорганізми. На свіжий розріз негативно впливають низькі температури і висока вологість ґрунту. Та в умовах присадибних ділянок, на невеликих площах, цілком можливо виключити ці несприятливі явища. Для цього необхідно суворо дотримуватися рекомендацій.

Як різати картоплю?

Краще всього використовувати для посадки верхні частини бульби, адже саме в цій частині зосереджено від 50 до 75% всіх вічок. Рослини, які виростають з таких частин, інтенсивніше розвиваються і забезпечать більшу врожайність. Залежно від розміру картоплини її можна розрізати навпіл або навіть на три частини. При дефіциті посадкового матеріалу картоплю ріжуть на дві частини вздовж (від апікальної частини з великою кількістю вічок до протилежної, базальної). Великі бульби можна різати на 3-4 частини. При діленні на 3 частини спочатку відрізають третину, а потім ще ріжуть уздовж на дві (Т-подібний розріз), на 4 частини різання здійснюють у двох взаємно перпендикулярних напрямках, поперечному і поздовжньому.

Оптимальна маса частинок бульби - 25-30 грамів. Це означає, що бульби масою 50-60 г треба різати на дві, 75-90 - на три, 100-120 г - на чотири частини.

Коли різати?

Різання бульб краще всього починати завчасно, за п'ять днів до посадки, і зберігати посадковий матеріал тонким шаром (в один-два ряди) вгору різаною поверхнею в теплому приміщенні, що опалюється або на сонці. При цьому на зрізі з'являється ранова перидерма - твердий шар, що захищає частини картоплі від несприятливих впливів середовища. Ще краще різати бульби за 25-30 днів до посадки і пророщувати їх у світлому, опалюваному приміщенні, де температура вдень тримається 16-18°С, вночі - 8-10°С (а при інтенсивному подовженні паростків температуру вночі знижують до 4-6°С). Вологість повітря - 90-95%.

У результаті на різаній поверхні картоплі утворюється декілька шарів ранової перидерми, а з іншого боку - товсті, короткі, міцні паростки. Пророщування проводять у неглибоких ящиках чи стелажах.

При вирощуванні скоростиглих сортів картоплі в ранні терміни частини картоплі можна пророщувати комбінованим способом. Робиться це так. Пророщування починають за 45-55 днів до посадки. Через 25-30 днів звичайного пророщування частини розкладають у ящики на торфо-крихту або тирсу шаром 5 сантиметрів. Зверху посадковий матеріал засипають таким же шаром. Торф або тирсу періодично змочують водою або розчином суміші добрив. Для приготування розчину на відро води беруть 20 г хлористого калію, 60 г суперфосфату і 15 г сечовини. Таким чином можна отримати розсаду висотою 5-10 см, з добре розвинутою кореневою системою.

Як садити?

Частини бульб висаджують за тією ж схемою, як і цілі бульби. Проте на всяк випадок можна провести і невеличке загущення (на 5-10%). В такому разі витрата насіннєвого матеріалу знизиться до 20-25 кг у розрахунку на сотку, або в 1,5-2 рази, в порівнянні з використанням на посадку звичайних по масі бульб насіннєвої фракції.

Посадку починають, коли ґрунт прогріється до 6-7°С; глибина посадки - 6-8 см (дрібніше, ніж для цілих бульб).

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування