AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Отаман та генерал нашої городини


Отаман та генерал нашої городини


Буряк - одно- та дворічна, перехреснозапильна трав'яниста рослина
, овочева, а також кормова і цукроносна культура. За існуючою класифікацією всі форми буряків (дикі й культурні, однорічні, дворічні та багаторічні) об'єднують в один ботанічний рід — буряки Beta L., який належить до родини лободових Chenopodiaceae і налічує 14 диких і один культурний вид.

Столовий буряк (Веta vulgaris horensis L.) є цінним харчовим продуктом, що містить значну кількість цукрів, серед яких переважають цукроза (6-12%), у менших кількостях представлені фруктоза і глюкоза, є полісахариди - пектинові речовини і клітковина, органічні кислоти (щавлева, яблучна, лимонна), білки, амінокислоти, бетаїн і бетанін, мінеральні речовини (солі калію, кальцію, марганцю, заліза, кобальту, фосфору), пігменти (каротиноїди, антоціани). Багатий буряк вітамінами В1 В2, В6, С, Р, РР, пантотеновою і фолієвою кислотами, а по вмісту йоду входить у число овочів, найбільш забезпечених цим елементом.

Смачно і корисно

Складний комплекс хімічних сполук, що містяться в буряку, дозволяє вважати його цінним лікувально-дієтичним продуктом. Він широко використовується в лікувальному харчуванні. Особливо корисно вживати столовий буряк у вигляді салатів, вінегретів, борщів хворим, що страждають ожирінням, при гіпертонічній хворобі, запорах, захворюваннях печінки і нирок. Варений буряк і його відвар мають проносну і сечогінну дію. Бурякові страви корисні при серцевих захворюваннях і для людей літнього віку.

Кобальт, що міститься в буряку, використовується для утворення вітаміну В12, що в організмі людини синтезується мікрофлорою кишечника. У свою чергу, фолієва кислота і вітамін В12 (цианокобаламін) беруть участь в утворенні формених елементів крові - еритроцитів. Завдяки наявності в буряку бетаїну і бетаніну він сприяє зміцненню капілярів, зниженню кров'яного тиску і кількості холестерину в крові, поліпшенню жирового обміну, роботи печінки. Буряк посилює перистальтику кишечнику і, отже, є ефективним лікувальним засобом при запорах і ожирінні. Пектинові речовини, що містяться в овочі, можуть відігравати роль детоксиканта в шлунково-кишковому тракті, зв'язувати солі важких металів.

Вирощуємо буряк

Буряк - рослина волого- і світлолюбна, досить холодо- і посухостійка. Культуру вирощують на всіх континентах, в Україні - в усіх районах замлеробства, окрім Криму. Буряк більш вимогливий до тепла, ніж морква. Оптимальна температура для росту коренеплодів +16..+22°С. Пристосована до підвищенної засоленості ґрунтів, але вони повинні бути нейтральними і добре заправлені добривами.

Вегетаційний період у залежності від сорту складає 60-120 днів. Кожна насінина більшості сортів дає початок декільком проросткам, тому культура вимагає своєчасного проріджування.

Буряк - високоврожайна овочева культура. Застосування передових технологій забезпечує врожайність коренеплодів - 600-800 ц/га.

Непридатні для вирощування буряка кислі ґрунти. При рН-5 і менше сходи з'являються повільно і зріджуються, а рослини дуже погано ростуть. Тому такі ґрунти потрібно вапнувати. Вапно, як і добрива, вносять по 0,5-1 норми за гідролітичною кислотністю під зяблеву оранку або попередник. Високі врожаї столового буряка мають і на окультурених торфовищах, однак смакові якості і лежкість коренеплодів дещо погіршується. Позитивно реагує буряк на внесення мікродобрив, особливо борних і марганцевих, а на торфовищах - мідних.

Насіння доцільно висівати у два строки: перший раз - відразу після сівби ранніх зернових, вдруге - у першій половині травня. На посівах другого строку сівби майже не утворюється цвітуха, коренеплоди ніжніші і краще зберігаються взимку. Тому врожай перших строків сівби використовують здебільшого в літньо-осінній період, а другого - для зберігання.

Насіння висівають широкорядним (45-60 см), широкосмуговим (ширина смуги 10-12 см), або стрічковим (20-50 см) способом. Норма висіву багатострокового насіння І класу 12-16, однострокового 8-10 кг/га. Глибина загортання 3-4 сантиметри. До і після сівби проводять коткування. Ефективне внесення мінеральних добрив у рядки під час сівби (N20, P20, К20).

Для знищення бур'янів посіви буряка у фазі 2-4 справжні листки обробляють гербіцидами, а проти шкідників (бурякової блохи, бурякового довгоносика, бурякової мухи, попелиці, кліщів) посіви обприскують інсектицидами та пестицидами. У такому випадку використовувати буряк столовий на пучкову продукцію забороняється.

Зберігання овоча

Збирають буряк до настання заморозків, бо підмерзлі коренеплоди втрачають смакову якість і погано зберігаються. При збиранні їх очищають від гички, сортують на товарні й нетоварні, з яких окремо виділяють дрібні.

Буряк на пучкову продукцію висівають під зиму або рано навесні. Норма висіву багатострокового насіння при підзимній сівбі - 16-20, а однострокового - 11 кг/га. Глибина загортання 1-2 сантиметрів. Збирають буряк з гичкою, коли діаметр коренеплодів досягає 3-3,5 сантиметрів. Запізнюватися із збиранням рослин підземних посівів не слід, бо вони швидко стрілкуються і втрачають якість. Після збирання рослини миють, в'яжуть у пучки, затарюють і відправляють на реалізацію.

При зберіганні коренеплідної продукції в умовах виробництва втрати досягають 20-25%. Це пояснюється тим, що на зберігання надходить понад 30% нестандартної та бракованої продукції, яку взагалі не можна закладати в сховища на тривале зберігання. Тому браковану продукцію треба відразу використовувати на кормові цілі, а нестандартну - закладати на короткочасне зберігання.

Для тривалого зберігання столові буряки сіють наприкінці травня. Коренеплоди найкраще ростуть на ґрунтах легкого гранулометричного складу, що добре забезпечений поживними речовинами (без надлишку азоту), з невисоким рівнем підґрунтових вод та рівномірним забезпеченням вологою протягом вегетації. На зберігання відбирають здорові (певних розмірів) коренеплоди. Найкраще зберігаються коренеплоди діаметром 8-14 см при температурі 0°С та відносній вологості повітря 80-85%.

Сорти та гібриди

Існує велика кількість сортів та гібридів столових буряків, що відрізняються за посухостійкістю, солестійкістю, імунітетом. Господарчо-ботанічні сорти столового буряку відрізняються формою, забарвленням і будовою м'якушу, швидкостиглістю, сприйнятливістю до старіння. На полях овочевих господарств, на присадибних ділянках можна зустріти до 20 сортів буряку. Загалом в Україні районовано 40 сортів та гібридів столового буряку.

На насіннєвому ринку України в теперішній час набувають поширення і користуються попитом серед населення нові сорти, що почали розповсюджуватись в останні роки. Серед них можна виділити найбільш перспективні.

Атаман. Середньопізній (поліпшений сорт Циліндра). Вегетаційний період – 115-125 днів. Коренеплід циліндричної форми, масою 230-300 г, темно-червоного кольору, ніжний, солодкий, без світлих кілець. Рекомендується для зберігання, переробки та вживання в свіжому вигляді.

Болівар. Високоврожайний сорт столового буряку. Ранньостиглий. Вегетаційний період 85-105 днів. Універсальний сорт. Висів - березень - червень, збір врожаю - травень - жовтень. Великі коренеплоди округлої форми. М'якуш рівномірного темно-червоного кольору, без концентричних кілець. Придатний для використання у свіжому вигляді, зберігання і переробки.

Генерал. Середньоранній сорт. Вегетаційний період 90-100 днів. Коренеплоди округло-плоскої форми, темно-червоного забарвлення. Сорт придатний для зберігання та переробки.

Кадетт. Ранній (поліпшений сорт Детройт). Вегетаційний період 85-105 днів. Коренеплід округлий, мякуш темно-червоний, без концентричних кілець. Ніжний, солодкий. Сорт високотоварний. Універсального використання.

Моноколь. Одноростковий середньоранній сорт. Вегетаційний період 90-100 днів. Коренеплоди вирівняні, з високими товарними якостями м’якушу темно-червоного забарвлення. Сорт універсального призначення, добре зберігається. Форма коренеплоду округла.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування