AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Салат салату - різниця


Салат салату - різниця


В останні роки зріс попит на зелені овочеві культури не лише в Україні, а й по всьому світі. Найчастіше їх поділяють на пряно-смакові й зелені. В їжу використовують молоді листя і пагони, насіння, іноді коренеплоди як у свіжому, так і в переробленому вигляді. Крім харчових достоїнств ці культури відрізняються високими цілющими властивостями і служать прекрасними медоносами.

Особливу цінність становлять однорічні зелені культури - це справжня скарбничка вітамінів і мінеральних солей. Хоча зелені потрібно для споживання зовсім небагато, проте вона апетитна і дуже корисна для здоров'я, особливо, коли щойно зірвана з грядки. Вирощують зелень у закритому і відкритому ґрунті. Для цілорічного конвеєрного вирощування використовують ранньовесняні, весняні й літні ступінчасті (через 7-10 днів) посіви, літньо-осінні й підзимові (салат, шпинат).

До зелені відносять всі види салатів, шпинат, буряк листовий, гірчицю салатну, крес-салат, огіркову траву, ендівій і ескаріол, салатний цикорій (вітлуф). Та сьогодні розповімо про салат і його види, а також правильне вирощування.

Різновиди салату

Салат - цінне джерело вітамінів, білків, вуглеводів, мінеральних і біологічно активних речовин, органічних кислот. Завдяки ресторанам фаст-фуд (швидке харчування), салат став дуже популярним і вирощується в усіх країнах світу. Річне споживання салату європейцями становить 10 кг на людину, проте в Україні цей показник не перевищує 0,2-0,3 кілограми.

Салат дуже скоростигла культура і має кілька різновидів: листовий, качанний, ромен. У листового салату листя тонке, ніжне, блідо- або жовтувато-зелене, часто з хвилястими краями. Качан такий салат не в'яже. Вирощують його для отримання продукції в ранньо-весняний час, висіваючи в теплиці чи відкритий ґрунт з середини квітня, влітку ступінчастим способом (посівом через 7-10 днів до кінця серпня) і під зиму жовтні). Найбільш популярними представниками цієї групи є наступні види. 

Ред Пік - ранньостиглий сорт, придатний для вирощування з початку літа до осені у відкритому і закритому ґрунті. До збирання врожаю - 45 днів. Розетка велика, компактна, діаметром 25-30 сантиметрів. Листя - коричнево-червоного кольору, схоже за формою на дубовий лист, з приємним смаком. Урожайність - до 3кг/м2. Стійкий до стрілкування і хвороб.

Лолло Біонда - ранньостиглий сорт, до збору врожаю - 40-45 днів. Розетка велика, компактна, округла. Листя хвилясте, світло-зеленого кольору, з приємним смаком. Врожайність - 2-3 кг/м2. Стійкий до стрілкування і захворювань.
Лолло Росса - ранньостиглий сорт, до збору врожаю - 45 днів. Розетка велика, компактна, округла. Листя червоно-коричневого кольору, хвилясте, з приємним смаком. Урожайність - до 3 кг/м2. Стійкий до стрілкування і захворювань.
Сніжинка - ранньостиглий сорт, до збору врожаю - 20-25 днів. Розетка вертикальна, компактна, діаметром 20-25 сантиметрів. Листок довгастий, лопатоподібний, зелено-жовтий, хвилястий, зубчастий. Урожайність - 1-2 кг/м2. Стійкий до стеблування і хвороб. Для свіжого споживання.

У салату качанного і напівкачанного листя пофарбоване більш інтенсивно і має округлу або майже трикутну форму, з рівним або зубчастим краєм. Цей вид салату утворює в центрі розетки качани різної щільності. Основна вимога агротехніки качанного салату - це велика площа живлення, оскільки він дуже вимогливий до освітлення і не формує повноцінних качанів при загущених посівах.
Познайомимося з окремими видами качанного та напівкачанного салату.

Кучерявець одеський - середньостиглий високоврожайний сорт. До технічної стиглості - 68-72 дні. Вимогливий до родючих і легких ґрунтів. Смакові якості добрі. Розетка середня, листя велике, соковите, без гіркоти.

Травневий король - середньостиглий напівкачанний сорт. Від сходів до технічної стиглості - 60-65 днів. Високоврожайний, хорошого смаку. Розетка середня. Головка округла. Листя ніжне, маслянисте.

Пірат - ранньостиглий головчастий сорт. До технічної стиглості - 40-45 днів. Головка середньо щільна, краї листя червоно-коричневі. Урожайність - до 3 кг/м2. Відмінні смакові якості.

Айсберг теж популярний сорт салату. Виростає справжнісіньким качанчиком і навіть схожий на молоду капусту. Листя такого салату ніжне й соковите, на смак трохи солодкувате. Такий салат смачно їсти без усього, він також хороший як в овочевих салатах, так і в салатах з куркою. Саме цей сорт найчастіше рекомендують використовувати для дієт.

Латук - це напівкачанний салат, який вважають, можливо, одним з найдавніших сортів салату на планеті. Його позитивні властивості полягають у корисному впливі на обмін речовин, а також обіцяють, що з'їдений під час вечері латук сприяє міцному сну, а на сніданок та обід - стимулює апетит. Використовується в багатьох рецептах європейських і американських дієт. Одне «але» – він дещо дорогий порівняно з іншими видами салату. 

Салату ромен притаманне прямостояче, вузьке листя, трохи зігнуте зовні. Качан добре зав'язується. Цей салат дуже холодостійкий і придатний для вигонки в зимовий період. Вирощують його в основному восени.

Вимоги під час вирощування салату

Салат - холодостійка рослина, може проростати при температурі +5°С і давати сходи на 5-7день. Молоді рослини переносять заморозки до -1-6°С. Ця культура любить світло і вологу, при недоліку світла і в спеку швидко утворює квітконоси, крім того, при високій температурі й зниженні вологості повітря і ґрунту посилюється гіркота листя.

Салат віддає перевагу пухким перегнійним ґрунтам з нейтральною реакцією середовища і дуже вимогливий до умов мінерального живлення. Найкраще салат вирощувати на ділянці, де був внесений гній під попередню культуру. При відсутності цього варіанту, на заплановану під салат ділянку восени вносять гній в кількості 4-5 кг на 1 м2 під перекопування на повний штик лопати. Навесні вносять мінеральне добриво з розрахунку 30 г аміачної селітри, 40-50 г суперфосфату і 10-20 г калійної солі на 1 м2. 

Для отримання продукції в ранні терміни вибирають добре прогріту ділянку з південним схилом. В середині березня ділянку посипають попелом для прискорення танення снігу. У випадку, якщо ґрунт до початку квітня не відтанув, можна полити гарячою водою, закрити плівкою і через три дні він готовий до перекопування. При температурі +5°С і двошаровому плівковому укритті висівають насіння салату.

Смачного!

Салат «Старомінський»

Потрібно: серце свиняче (для салату можна використовувати будь-які субпродукти) - 1 шт., перець болгарський - 1 шт., цибуля - 1 шт., часник - 2 зуб., листя салату, оцет - 3 ст. л., цукор-пісок - 1 ч. л., сіль за смаком, олія оливкова.

Всі інгредієнти нарізати і перемішати. Посолити і заправити олією.

 Салат «Ситний»

Потрібно: копчена куриця – 100 г, листя салату, четвертина цибулі, яйце – 1 шт., консервована кукурудза – 2 ст. л., сіль за смаком, майонез

Всі інгредієнти нарізати і перемішати. Посолити і заправити майонезом.

Зелений салат з яєчно-сирною заправкою

Потрібно: суміш листя салату - 200 г, огірки - 2 шт., плавлений сир - 100 г, варені яйця - 2 шт., натуральний йогурт – 100 г, сіль за смаком.

Всі інгредієнти нарізати і перемішати. Посолити і заправити йогуртом.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування