AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Томати: особливості культури


Томати: особливості культури


Томат - одна з найпопулярніших культур, яка відрізняється великою різноманітністю сортів. У світовій колекції відомо кілька тисяч сортів і гібридів томатів. В Україні районовано більше 150 сортів і гібридів томатів, що відрізняються строками дозрівання, продуктивністю, типом, формою, забарвленням плодів, стійкістю проти хвороб. Для присадибних ділянок найкраще вибирати ранньостиглі високоврожайні сорти.

Помідор – найпоширеніша овочева рослина родини пасльонових. Світове виробництво його становить близько 70 млн. т, а площі досягають майже 3 млн. гектарів. Найбільшими у світі виробниками плодів помідора є Китай, Мексика, Італія, Іспанія, США. В Україні залежно від кліматичних умов та вегетаційного періоду вирощують 1600-1800 тис. т плодів помідора. Це невисокий показник, і у країни є всі можливості виробляти більше цих овочів. Та почнемо все ж таки роботу з власного городу.

Для помідорів потрібно готувати ґрунт з осені. Ділянку під майбутню посадку потрібно звільнити від залишків рослин і внести органічні добрива. При цьому треба враховувати, як помідори реагують на внесення добрив. Фосфорні й калійні добрива прискорюють дозрівання плодів, а надлишок азоту - затягує. У ранньому віці рослини найбільше потребують фосфору, в період цвітіння – азоту, в період посиленого росту – калію.

Найкращими попередниками для томатів є багаторічні трави, озима пшениця, бобові, цибуля. Не можна розміщувати томати після пасльонових – картоплі, перцю, баклажанів. Повертати на те саме місце рекомендується не раніше, як через 3-4 роки.

Якщо ж восени вам з якихось причин не вдалося підготувати ґрунт для томатів, то навесні, при перекопуванні ділянки під цю культуру, слід внести городній перегній (16-20 кг на 1 кв. метр).

Ранній помідор

Для отримання раннього врожаю помідора використовують розсадний спосіб вирощування. Розсаду помідора вирощують як із застосуванням пікіровки, так і без неї, використовуючи касети, горщики чи торф'яні кубики.

Щоб мати ранню розсаду (а отже і ранній врожай помідора), насіння на Поліссі висівають на початку березня, в Лісостепу протягом лютого, у Степу – в першій половині лютого. Насіння висівають у заповнені ґрунтосумішшю ящики або в парники. Висіяне насіння загортають шаром землі 0,5-1 сантиметр.

Оптимальна температура до появи сходів помідора 20-25°С. За такої температури сходи з'являються на 4-6 добу залежно від сорту. Після появи сходів на дві-три доби знижують температуру до 10-12°С. Надалі підтримують температуру повітря 20-25°С у сонячні дні, 16-20°С - у хмарні, та 12-14°С – вночі. Обов'язковим є періодичне провітрювання теплиць для зниження денних температур і вологості повітря. Рослини, вирощені при високій вологості повітря і температурі, стають зніженими та уражуються хворобами.

Після появи 1-2 справжніх листочків, у віці 18-20 діб від появи сходів, проводять пікірування (якщо розсада вирощується в ящиках, на стелажах або висіяна в ґрунт теплиці чи парника).

Поливати розсаду необхідно регулярно, промочуючи весь кореневмісний шар, але не слід допускати перезволоження ґрунту, бо при цьому дуже часто розвивається захворювання чорна ніжка. Температура поливної води повинна бути близько 20-25°С, і тільки в період загартовування розсади можна використовувати воду з температурою 16-18°С. Вирощування розсади в різних спорудах захищеного ґрунту залежить від створення умов, що набагато відрізняються від відкритого ґрунту за температурою, вологістю повітря, інтенсивністю освітлення, рухом повітря. Тому найважливішим моментом у підготовці розсади є загартовування, що триває 12-15 діб.

Коли і як висаджувати

За дві-три доби до висаджування розсади проводять профілактичну обробку рослин фунгіцидами: Татту 55% к.с. з розрахунку 3-4 л/га, Ридоміл Голд (68% с.п. – 2,5) кг/га й іншими препаратами.

Напередодні висаджування розсаду добре поливають, але не перезволожують. Оптимальним віком розсади для ранньостиглих сортів і гібридів є 45 діб (касетна розсада) і 50-60 діб (розсада, вирощена з пікіровкою).

Розсаду помідора висаджують, коли мине загроза весняних заморозків, і верхній шар ґрунту (10-12 см) прогріється до 12-13°С. Строки садіння розсади ранньостиглих сортів у зоні Степу - кінець другої – третя декада квітня, Лісостепу - третя декада квітня – перша декада травня, на Поліссі – друга декада травня. Найбільш оптимальним часом для посіву розсади в ґрунт буде 10-15 квітня, в цей час його температура на глибині закладення насіння піднімається вище +10°С.

Гарне приживання розсади і посилений розвиток кореневої системи забезпечує біостимулятор Радифарм. Безпосередньо перед висаджуванням кореневу систему вмочують у розчин Радифарму (300 мл/100 л води), касетну розсаду просочують таким розчином. Через сім діб обробку повторюють (150 мл/100 л води).

Висаджують помідори рядовим способом під шнур. На кожному квадратному метрі розміщують 4-6 рослин. Площа посадки для куща - 60х50 см для високорослих сортів, 60х35 - для низькорослих. Розсаду краще всього висаджувати увечері або в похмурі дні.

Через три-п'ять діб після висаджування розсади на місцях загиблих рослин підсаджують нові й розпушують ґрунт у міжряддях на глибину 6-8 сантиметрів. Вдруге міжряддя розпушують через 10-12 діб на глибину 10-12 сантиметрів. Протягом вегетаційного періоду міжряддя розпушують 4-5 разів. За умов достатнього зволоження рослини підгортають.

Без шкідників і бур’янів

У процесі цвітіння і дозрівання плодів помідор використовує максимальну кількість поживних речовин, тому його необхідно регулярно підживлювати. Перше підживлення проводять через 15-20 діб після висаджування розсади, друге – перед початком плодоутворення. На початку цвітіння, щоб уникнути опадання квіток і зав’язей, запобігання вершинної гнилі доцільно обробляти помідор препаратом Брексил кальцію – 1-2 кг/м3 води. Через 10 діб обробку повторюють.

Для контролю багатьох видів бур’янів – як однорічних, так і багаторічних, які створюють значну конкуренцію для помідора у період вегетації, рекомендується застосовувати високоефективний гербіцид Тітус. Даний препарат здатний контролювати всі злакові бур’яни, а також основні дводольні. Тітус рекомендується вносити в нормі 50 г/га + Тренд 90 - 0,2 л/га дворазово. Перше обприскування проводять після висаджування розсади через 4-10 діб, друге – по другій хвилі бур’янів, з інтервалом 7-10 діб після попередньої обробки (рекомендується додавати Зенкор у нормі 100-300 г/га).

В. Кутовенко, канд. с.-г. наук, кафедра овочівництва НУБіП України

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування