AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Незамінний овоч у нашому раціоні


Незамінний овоч у нашому раціоні

Увесь вирощуваний в Україні часник поділяють на два підвиди: стрілкуючий, що викидає квіткову стрілку, і нестрілкуючий, який стрілок і суцвіть не утворює. Стрілкуючий часник добре зимує у відкритому ґрунті, його висаджують восени під зиму й називають озимим. Основна частина нестрілкуючого часнику (75-85%) доволі чутлива до понижених температур і погано зимує за осіннього садіння. Такий часник висаджують тільки навесні й називають ярим.

 Озимі сорти часнику більш скоростиглі та врожайні, але відзначаються поганою лежкістю при зберіганні. Ці сорти осіннього і раннєзимового використання, найбільш придатні для консервування. Ярі часники менш урожайні, формують найчастіше дрібнішу цибулину, але відзначаються високою лежкістю (часто зберігаються аж до нового врожаю).

 Ярий часник висаджують відразу після танення снігу в підготовлену з осені грядку. Запізнення з посадкою на 7 днів призводить до зниження урожайності на 30%, а якщо ви зволікатимете 15 днів, то можете втратити 60% врожаю. Отож в лютому саме час задуматися і спланувати часникову грядку.

 Перед посадкою зубки часнику рекомендується проростити. Для цього садивний матеріал потрібно накрити вологою тканиною до появи відростків розміром 2-2,5 сантиметри.

 Глибина посадки 2-3 см, відстань між рядками - 40-45 см, між зубками в рядку - 6-9 сантиметрів. Не варто висаджувати зубки, які зрослися.

 Як тільки з’являться перші сходи, часник потрібно підживити азотними добривами (аміачна селітра, пташиний послід). Мінеральні азотні добрива вносять посередині міжряддя в сухому вигляді (20-30 г на 1 кв. м) або ж розчином (1 ст. ложка на 10 л води).

Хвороби і шкідники

 Найбільш поширена і небезпечна хвороба часнику - фузаріоз. Її причиною, як правило, є підвищена вологість і температура вище 28-30ºС під час дозрівання часнику. Перші ознаки хвороби можна побачити ще в період вирощування: листя передчасно жовтіє і відмирає, починаючи з кінчиків. Сам часник стає м’яким і водянистим, коріння загниває, уражену рослину дуже легко витягнути з ґрунту. Хвороба прогресує і під час зберігання.

 Для боротьби з фузаріозом найдієвіший захід - вибраковка і знищення хворих рослин, використання тільки здорового посадкового матеріалу, повернення посадки часнику на заражену місцину лише через 4-5 років.

 У період зберігання на зубках часнику можуть проявлятися також бактеріальні захворювання. Якщо на часнику немає коріння, а головка стала жовтою і трухлявою, то можна з упевненістю сказати, що врожай пошкоджений нематодою. Це найдрібніший ниткоподібний хробак, занесений з посадковим матеріалом. У висохлій, ураженій цибулині часнику нематода може жити 4-5 років. Тож уражений нематодою часник у жодному разі не можна лишати на насіння.

 Дуже важливо правильно вибрати попередника часнику. При цьому слід передусім звернути увагу на можливість ураження попередника шкідниками й хворобами, які можуть передаватися часнику. Майте на увазі, що цибулева нематода пошкоджує всі цибулинні, а також низку інших культур: петрушку, пастернак, селеру, редьку. Не можна часник розміщувати після столових моркви і буряків, цукрових буряків, картоплі, овочевих родини капустяних, бобів. Найкращими попередниками вважають зернові культури, особливо озиму пшеницю, але виключають овес і ячмінь. Добрі попередники - озимі на зелений корм, трави, зокрема конюшина та люцерна. Допустимими попередниками можна вважати огірки, кабачки, патисони.

 Збираємо та зберігаємо

 Збирають ярий часник у вересні чи на початку жовтня. Коріння та стебла обрізають після сушіння під навісом. Зберігати потрібно часник у кімнатних умовах у відкритих картонних коробках у прохолодному місці.

 При зберіганні посадкового матеріалу ярого часнику при температурі 18-20ºС його вегетаційний період подовжується, часник крупнішає, але не завжди дозріває. При низьких температурах зберігання ріст і розвиток прискорюється, але при цьому самі цибулини залишаються дрібними. Тому рекомендується комбінований спосіб зберігання: восени зберігати при температурі 18-20ºС, а за місяць до посадки перенести в приміщення з температурою 3-5ºС. 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування