AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Власний дім » СОБАЧЕ ЖИТТЯ


СОБАЧЕ ЖИТТЯ

    Ми поступово перебираємося в передмістя. Тут і житло можна зробити просторішим, і життя не таким метушливим, і сад-город під боком. А ще наших улюбленців - собак і котів - тримати простіше.

     Свіже повітря корисне всім, тому собаці треба давати можливість багато гуляти, а ще краще - жити на вулиці. А для цього, насамперед, побудуйте йому хорошу будку.

Помилковим є уявлення, що побудувати її - дрібниця. Звичайно, зробити конуру простіше, ніж звести багатоповерховий будинок. Але і в цій справі є свої секрети і хитрощі. Розповідь про будівництво почнемо, однак, не з самої будки, а з її оточення.

    Вибір місця. Важливим етапом у будівництві є вибір місця, де стоятиме будинок для песика. Воно повинно бути сухим, це зрозуміло. Другий критерій вибору місця пов'язаний з рисою характеру, властивою абсолютній більшості собак. Вони повинні повністю і постійно контролювати сім'ю, в якій живуть, і територію, яку ця сім'я займає.

    Згадайте, як собака вибирає місце в маленькій міській квартирі, як вона завжди лежить в самому невідповідному, з точки зору господаря, місці, де-небудь на порозі кухні. Встаньте на це місце, оглянувши все гарненько, і відразу зрозумієте, що саме з цієї точки ваш домашній сторож контролює максимум простору. Виберіть на своїй земельній ділянці таке ж місце і для будки. Добре це не тільки для собаки, а і для господарів: хоча собака і на вулиці, а контакт із нею залишається практично постійним.

    Ще одне застереження. Поряд із конурою повинна бути тінь, але саму будку слід ставити на освітленому місці.

    Розміри будки. Приступаючи до будівництва, почніть з обмірів чотириногого друга. Визначте висоту в холці,

 

довжину від кінчика носа до основи хвоста і ширину в плечах.

Розміри будки повинні бути такими, щоб пес міг спокійно влягтися, розтягнувшись на всю свою довжину. Тому глибина будки повинна бути на 5-10 см довша тіла собаки, а ширина - на ті ж 5-10 см більша висоти. Йдеться, зрозуміло, про внутрішні розміри будки. Висота будки в самій її низькій частині повинна бути не меншою висоти собаки до кінчиків вух.

    Будемо вважати, що місце вибрано і розміри будки визначені.

    Приступимо до вибору матеріалу. Найкращим є, безсумнівно, дерево. Постарайтеся знайти дерево листяних порід, хоча б для деталей внутрішньої обробки. Для будівництва знадобиться деяка кількість вагонки, бруски перетином 3х5 см, підлогові (шпунтовані) дошки, покрівельне залізо або шифер і руберойд, цвяхи, листовий пінопласт або повсть, шматочок брезенту.
    Собаки не бояться морозів. Вони легко переносять холод, якщо є де сховатися від протягів. Тому головне завдання зробити конуру без щілин.
    Починаємо майструвати. Виготовлення будки почніть з підлоги. У ній не повинно бути жодних щілин. Не тільки тому, щоб не було протягів, але і щоб собачі кігті в них не застрягали. Собаки люблять пошкребти підлогу лапами, і, якщо кіготь випадково застрягне у щілини між дошками, тварина може отримати серйозну травму. Коли щит для підлоги готовий, приступайте до задньої і бічних стінок. Стінки робіть подвійними. Зовнішні поверхні - найкраще з вагонки, а внутрішні - з простих, ретельно виструганих дошок. Між шарами помістіть шар утеплювача (краще повсть). Якщо ж її не вдасться купити, можна обійтися й звичайним пакувальним пінопластом. По нижньому торцю

 

стінок прибийте товсту (4-5 см) просмолену або просочену оліфою опорну дошку.

    На висоті 10-12 см від нижнього краю стінок прибити бруски. Підлога в будці повинна бути піднята над землею на таку висоту. Сколотіть бокові та задню стінку між собою і на опорну рамку встановіть змайстровану заздалегідь підлогу. По периметру стінок прибийте простий трикутний плінтус. Цвяхи в плінтусі та в підлозі потрібно злегка заглибити (на 5-6 мм) і закрити ці місця дерев'яними пробочками.

    До верхнього торця коробки прибийте дошку, яка закриє утеплювач.
    Тепер можна приступати до вироблення передньої стінки. Вона робиться так само, як і бічні, - подвійна з утеплювачем, але в ній повинен бути лаз. Розмір його по висоті має бути на 5 см нижче висоти собаки в загривку, а по ширині - на 5-7 см більше ширини плечей. Висота порога повинна бути на рівні 16-18 см від землі. Якщо ваша собака невеликого зросту, то перед будкою варто зробити невелику щабельку.

    Косяки і одвірок лазу потрібно дуже ретельно обробити, зрізати всі гострі кути, зашліфувати сучки і сховати під пробочками цвяхи. Поріжок можна оббити лінолеумом, він збереже дерево від пазурів. З часом лінолеум доведеться поміняти, і це простіше, ніж ремонтувати поріг.
    Трохи вище верхнього обріза прикріпіть брезентовий фартух такої довжини, щоб він повністю закривав лаз. Ширина фартуха повинна бути на 2-3 см більше ширини лазу. Якщо фартух зробити ширше, він буде застрягати всередині будки. Фартух потрібен для того, щоб захистити собаку і від морозу, і від спеки.

Дуже відповідальна деталь будки - дах. Його можна зробити двосхилим, а можна обійтися і односхилим. Важливо пам'ятати тільки одне: дах не потрібно прибивати до будки. Він повинен сидіти щільно, але легко зніматися. Адже прибирати в будці зручніше, знявши дах.

    Сам дах можна оббити покрівельним залізом чи шифером, або будь-яким іншим покрівельним матеріалом. Головне, щоб він не протікав.

    Отже, будка готова. На підлогу дуже добре покласти тюфячок, набитий соломою.

    Сторож чи пугало. І найголовніше – визначтеся: ви хочете мати в дворі собаку або пугало? Пес, якого посадили на ланцюг, не захистить ваш будинок тільки тому, що на цьому ланцюгу він просто тупіє. А те, що ланцюговий пес завжди зліший, - так для охорони потрібна не тупа злість на всіх і вся, а тямуща підготовка та тренінг. Ціпковий пес може тільки відлякнути невдалого злодюжку, а більш-менш серйозний злодій пройде повз тварини і не зверне на неї уваги. Та одного разу ви самі не зможете підійти до цієї собаки...

Інший момент: ви гидуєте собакою в будинку. Тоді забудьте про те, що пес його охоронятиме. Собаки, яких не пускають до будинку, охороняють тільки подвір’я, а завдання грабіжника зводиться виключно до того, щоб дійти до будинку (це, як не дивно, виявляється не так вже й складно). Тому дешевше і простіше поставити сигналізацію: її не треба годувати, вигулювати, прищеплювати і навчати. Вона вас не покусає і сама повідомить кому треба у разі проникнення сторонніх.

    Якщо ж хочете, щоб собака, яку ви заведете, дійсно охороняла і двір, і будинок - то жодних ланцюгів, ніякої заборони на захід у дім. Собаці на дворі набагато краще, ніж у будинку - ви її в ньому і не побачите, але заходити всередину вона повинна вільно. До будки пес теж звикне швидко - з тієї ж причини. 

    Майте на увазі: гавкіт з-за паркану - не охорона. Охорона - це активна, дуже активна протидія людині, яка не просто мляво відмахується, а захищає своє життя... Прийомам боротьби з людиною собак треба вчити, так само, як і поняттю, що таке свій будинок і своя територія.

    Отже, охоронна собака - це величезна відповідальність і важка робота.

 

                                                                                   Ольга БІДНА

 


Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування